NOWE PRAWO - Z nowych list refundacyjnych resort zdrowia usunął 140 leków już niestosowanych przez lekarzy. Jednocześnie dopisano 85 nowych preparatów.
Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała cztery rozporządzenia wprowadzające zmiany na wykazach leków refundowanych. Zaczną obowiązywać od jutra.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z nowych list leków refundowanych zniknęło 140 tzw. leków duchów. Dotyczy to tych preparatów, które mimo objęcia refundacją nie są od lat stosowane przez lekarzy.
Ponadto w wykazach tych znalazło się dodatkowo 85 nowych preparatów. Dzięki temu, możliwe stanie się finansowanie leczenia trzech chorób przewlekłych. Dwie z nich dotyczą dzieci i są to tzw. choroby sieroce (pęcherzowe odwarstwianie naskórka i pierwotna dyskineza rzęsek). Informacją ważną dla wszystkich pacjentów jest to, że NFZ zapłaci również za stan po resekcji trzustki. Problem dotyczy około 2,5 tys. pacjentów.
Jednocześnie NFZ uruchomił nowy terapeutyczny program zdrowotny Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B. Zostaną nim objęte dzieci chore na hemofilię A i B do 18 roku życia. Dotyczy to około 450 pacjentów. Jego realizacja ma kosztować około 82 mln zł rocznie.