W Sejmie obywatelski projekt obniżenia wieku szkolnego

11.07.2008, 09:56; Aktualizacja: 11.07.2008, 11:53

Finansowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa, obniżenie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat oraz objęcie dzieci pięcioletnich obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym - zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którego pierwsze czytanie rozpoczęło się w piątek w Sejmie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • bumelant(2008-07-11 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Tee, broniarz, zajmij sie lepiej swoimi własnymi dziećmi... "projekt obywatelski"psia mać...chyba obywatela Broniarza.
    Taki drugi listkiewicz, na którego nie ma mocnych...

    Odpowiedz
  • mama(2008-07-11 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Katastrofa!!!
    rozumiem 4 godzinny pobyt trzy czy czterolatka w przedszkolu, ale wysyłanie dziecka na cały dzień to już przesada!
    To samo w szkole!!! pięciolatki wraz z uczniami gimnazjów w jednym budynku!!
    Nie dorośliśmy do tego.............

    Odpowiedz
  • e(2008-07-11 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    nauczyciele boją się że stracą pracę bo jest mały przyrost dlatego wymyślają nowe głupoty

    Odpowiedz
  • matka(2008-07-11 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tym mają wspólnego nauczyciele? W szkole mojej córki wszyscy są przeciwni , tym bardziej ,że w tym samym budynku są uczniowie gimnazjum. Niech lepiej rząd dokończy rozpoczętą wiele lat temu reformę i nie dopuszcza istnenia w jednej szkole dwóch różnych tworów. Na przerwach tam jest prawdziwy horror! A teraz w tym jeszcze pięcioletnie dzieci. Piszę o konkretnej szkole szkole w województwie lubuskim!

    Odpowiedz
  • muszaraf(2008-07-11 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem temat jest szerszy niż tylko przepełnienie szkół. To, przy odchodzeniu wyżu demograficznego ze szkół w dluższym terminie jest do załatwienia. Zasadniczą sprawą jest że rząd znów ingeruje w prawo rodziców do wychowania dziecka. Ingeruje w instytucje rodziny jako taką. Wg nowych przepisów dzieci będą MUSIALY być wysyłane do przedszkoli wcześniej.

    Odpowiedz
  • Klemens(2008-07-11 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się,że ten projekt jest oderwany od systemu oświaty jako całości.Ideę wcześniejszego wiekowo rozpoczynania nauki w szkole podstawowej generalnie popieram.Lecz głębokich reform programowych wymaga wówczas cały system edukacji.Angielskie dzieci rozpoczynają naukę w podstawówce w wieku 5 lat.I trwa ona do lat 11-tu.Potem są dalsze szkoły i wreszcie studia,jako zwięczenie edukacji.

    Odpowiedz
  • üö(2008-07-12 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    W Belgii przedszkola sa czynne 12 godzin dziennie. Do przedszkola przyjmowane sa juz 2,5 roczne dzieci. Przez 5 godzin dziennie dzieci maja zajecia z nauczycielami, przez pozostaly okres moga przebywac w tzw. swietlicy. Infrastruktura spoleczna w Belgii jest dobrze rozwinieta, odplatnosc za przedszkole publiczne w stosunku do sredniej pensji /2700 euro brutto/ jest niewielka /70 - 80 euro/. Prywatna opieka nad dzieckiem /wynajecie kobiety/ kosztuje okolo 10 euro za 1 godzine.

    Odpowiedz
  • üö(2008-07-12 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    cd. Efekty dobrej edukacji w Belgii widac na przykladzie Flandrii. Uczniowie od lat zajmuja pierwsze miejsce na swiecie w matematyce /PISA/.
    Polska wprowadza w zycie zasade taniego panstwa, wiec o dobrej edukacji nie ma co marzyc.

    Odpowiedz
  • BG.(2008-07-15 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem przeciwna pójściu 6-latków do szkoły.To są za małe dzieci,żeby mogły czuć się bezpieczne wśród np.5-6-klasistów,a już nie daj Boże gimnazjalistów,a przecież coraz częściej powstają Zespoły Szkól.W Krośnie jest takich zespołów już kilka, a w ich skład wchodzą także przedszkola.Jest to moim zdaniem największa głupota na świecie i całkowite wypaczenie założeń reformy oświaty,że nie wspomnę o kosztach poniesionych najpierw na rozłączenie szkoły podstawowej od gimnazjum,a teraz na ich połączenie.Co do przedszkoli natomiast,to uważam,że jak najwięcej dzieci powinno tam uczęszczać,ale należałoby "odchudzić "grupy,bo 25 maluchów,a czasem nawet więcej to zdecydowanie za dużo.

    Odpowiedz
  • maaamaa(2008-08-22 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem przeciwna temu pomysłowi który względy ekonomiczne przedkłada nad jakość kształcenia...porównoje dane statystyczne z krajów pomijając aspekt jakościowy tych danych i charakterystykę ...dno...

    Odpowiedz
  • MO(2008-09-14 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    Same reformy nie sprawią,że dzieci w Polsce będę potrafiły działać i żyć twórczo w otaczającej je rzeczywistości.Najpierw należałoby podjąć działania w celu odpowiedniego finansowania przedszkoli,aby dzieci mogły rozwijać się tak samo,jak w innych krajach.Subwencje na zabawki,sprzęty i przedmioty służące rozwojowi dzieci są gorzej niż mierne!!
    iPoza tym sam pomysł obniżenia wieku szkolnego nie jest dobry.Szkoła nie dostarcza tylu bodźców i takich warunków do wszechstronnego rozwoju,jak przedszkole.
    Wszyscy jesteśmy świadomi,że integracja nauczania występuje tylko w nazwie,a cały proces nauczania wcale się nie zmienił.Biedne sześcio-,a już całkiem biedne pięciolatki,które będę musiały podporządkować się szkolnemu trybowi pracy.
    Może warto byłoby wzwrócić uwagę,aby w reformie służby zdrowia zapisać konieczność ingerowania lekarzy w tłumienie naturalnej potrzeby ruchu tych małych dzieci zmuszonych do trwania w bezruchu przez całe 45minu

    Odpowiedz
  • abi(2009-01-15 23:44) Zgłoś naruszenie 00

    Co za zacofani ludzie. W krajach erpoy zachodniej duzo mlodsze dzieci rozpoczynaja szkole i nikt z tego nie robi problemu.

    Odpowiedz