Prof. Góra: Emerytury pomostowe dla małej grupy osób

25.06.2008, 15:21; Aktualizacja: 25.06.2008, 15:43

Emerytury pomostowe powinny dotyczyć jak najmniejszej grupy osób i stanowić rozwiązanie wygasające - uważa współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r. prof. Marek Góra.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • pamięć(2008-08-01 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    Uwazam ze prof. M.Gora za stary system emerytalny zaczym go zakonczy powinien odpowiadac przed Trybunalem,kto zwroci emerytom i rencistom ograniczona podstawe wymiaru do 250%,odebrane osoba zmarlym po smiertnie przywileje,nienaliczanie do emerytur wypracowanych nadgodzin i wiele innych strat poniesinych bezprawnie przez stary portfel emerytalny.Bardzo wygodnie cos zakonczyc bez wyrownania krzywd.

    Odpowiedz
  • g(2008-06-30 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    Dziadek chce przyrobić "parę groszy" i występuje w roli ...klakiera.

    Odpowiedz
  • alutka(2008-06-29 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    niech ci wspaniali profesorowie podadzą od ilu lat zaczeli pracować na odkładanie emerytur bo nie jeden z nich powinien pracować do 70 tki bo tak mało odłożyli ,mają żal że nie mogli wcześniej z innymi zacząć od 15 lat .na studia trzeba było w komunie zbierać punkty i pochodzenie ,a teraz dallej wykorzystuja słabszych co to do sejmu i senatu nie mieszczą się ?to można po nich orać jak tylko wystarczy im pomysłó?//?

    Odpowiedz
  • Karina(2008-06-25 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Tak,satyra!Bo górnik"musi jako jedyny pracować jako górnik."Mało tego,odchodząc na wcześniejszą emeryturę z tak zwanej szkodliwości będzie mógł dalej pracować na kopalni!I już mu to nie będzie szkodzić.Tu nie o to chodzi,drodzy moi!

    Odpowiedz
  • üö(2008-06-25 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    "... i w miedzyczasie gornicy uzyskali odrebna ustawe gwarantujaca im emerytury na starych zasadach". Wobec powyzszego, jakie jeszcze inne grupy pracownikow beda miec emerytury wedlug starych zasad?
    Wedlug starych zasad tzn. wedlug bardziej korzystnych zasad.

    Odpowiedz
  • redo(2008-06-25 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie przejmujcie się paplaniną tego pożal się Boze profesora Góry.Juz w październiku ub. roku TK pokazał mu jakim jest nieudacznikiem biorąc sie za reforme systemu emerytalnego. Pytanie tylko jaka jeszcze uczelnia go po tym wszystkim chce przygarnąć

    Odpowiedz
  • Mural(2008-06-25 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    W oświacie istnieje zasadniczy paradoks i to nie tylko w oświacie.Jak chcemy odejść na emeryturę po 30-35 latach pracy to jesteśmy za młodzi.A jak tracimy pracę na skutek redukcji etatów,to jesteśmy dla innych dyrektorów szkół za starzy-starzy się źle adaptują,mają złe nawyki.Młodzi dyrektorzy od razu uprzedzają się do takiego,szukałam etatu w jednej szkole zamiast w dwóch.Na starych patrzy się jak na przezroczyste tafle,nawet nie czyta się podań i CV.Trzeba mieć tupet,aby w okresie niżu demograficznego/przejściowego/kazać jednym pracować dożywotnio.A jednocześnie uczelnie wyższe kończą studenci i nie znajdują pracy.
    Rozumiem,że jedynym argumentem rządu jest ukrycie,że ZUS przeżarł kasę,że OFE to studnia bez wody-obiecanki cacanki-I,że ktoś -MY-musi pracować na bieżące wypłaty dla obecnych emerytów.Po co jednak zalewać,że pracując dłużej będziemy mieli większe emerytury?To oczywiste ale wątpię,że tak będzie.Znamy emerytów po 40 latach pracy,likwidacji starego portfela.Głodują.

    Odpowiedz
  • Mural(2008-06-25 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zabierać to wszystkim.Ostatecznie nikt nie musi dożywotnio pracować w tym samym zawodzie.Nie tylko my,nauczyciele,ale i górnicy,hutnicy,piloci itp.
    To dla mnie nie jest argument.Niech kazdy się przekwalifikuje,chirurg zacznie sprzedawać telefony komórkowe albo siać pietruszkę.Nie można porównywać dwóch ludzi,każdy inaczej przykłada się do pracy,jeden się spala,drugi opier...
    Istnieją metody,aby wśród 50-osobowego grona wytypować świetnych i wystawić na aut kiepskich,którzy nie powinni być nauczycielami.A świetnych nagrodzić.Skoro w USA to potrafią w małych firmach,czemu u nas nie?Wiem,dlaczego:wolą trzymać też i kiepskich,niż dać kasę bardzo dobrym.I nie odbierać uprawnień tym,którym do skorzystania pozostało 5 lat.Tym,którzy nas opluwają mówię:nie macie do tego prawa,jeszcze nie leżymy na łopatkach,żebyście nas kopali.

    Odpowiedz
  • za burtą po 33 latach pracy(2008-06-25 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego utytułowni ekonomiści od 89 r. nie wzięli pod uwagę, że na emerytury zaczną przechodzić ludzie z lat 50.Co się obudzili z ręką w nocniku.Prywatyzowano zakłady za gromne pieniądze wypracowane przez roczniki 50.Dlaczego nie utworzono rezerwy na emerytury dla wyżu demograficznego lat 50.Utworzyli ustawę podnieść wiek.Zabrać przywileje.Kryzysami straszą.Manipuliją spłeczeństwem by skłócić pokolenia Polaków.Takim ekonomistom dziękujemy.Może ich społeczeństwo w końcu rozliczy.Teraz to my padliśmy ofiarami przemian; nikomu niepotrzebni;podupadajacy coraz bardziej na zdrowiu;wypaleni zawodowo;spychani na margines życia zawodowego i społecznego.

    Odpowiedz
  • g(2008-06-25 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    P.Góra panu już dziękujemy.Nie sztuka być płatnym klakierem.Sztuka być dobrym ekonomista.Niestety takich u nas brak skoro jest jak jest.Swoją drogą nie ma pieniędzy a jednak są na opłacanie artykułów takich ekonomistów.Zeby powiedzieć nie ma - nie trzeba być dobrze wynagradzanym ekonomistą z tytułem profesorskim.Tyle powiedzieć może robol.Robol się pyta dlaczego nie macie dla nas naszych pieniędzy które odkładaliśmy na starość.

    Odpowiedz
  • Panie MINISTRZE(2008-06-25 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    a co ja będę miał za Pańską legalna pracę? --emerytury nie dostane bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów PSL i PREZESI okradli ZUS ,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm... bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!! Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacic legalne składki z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Minister powie POco -na WAS a mam Was ......
    .

    Odpowiedz
  • Co to za prawo w którym to z czego(2008-06-25 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    skorzystamy RZĄD uchwala po 20 latach pracy ? co to za prawo w którym starzy coś mają a młodzi choć pracują w takich samych warunkach nie mają takich samych praw !!
    Czy tzw. prawa nabyte mogą się równać z zasada równości wobec prawa ze względu na płeć czy wiek osób?? Gdzie RPO -gdzie Związki zawodowe i TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY-gdzie SEJM.
    Przecież teraz trwa okradanie młodych którzy muszą łożyć na emerytalne przywileje starszych a sami z nich nie skorzystają .Dlaczego Ja mam płacić składke na przywileje starych gdy sam z nich nie mogę skorzystać choć pracuje w takich samych warunkach?

    Odpowiedz