Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w czasie upałów nie wolno zapomnieć o napojach dla pracowników. Jak wyjaśnia wiceszef Inspekcji Roman Giedrojć, nieodpłatne dostarczenie napojów obowiązuje przy zatrudnianiu zarówno przy pracach na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych.

Wody, kawy czy herbaty powinno być tyle, by nie zabrakło. Roman Giedrojć zwrócił uwagę, że nieuzupełnianie płynów w organizmie prowadzi do złej sprawności psychofizycznej, a przez to do wypadków przy pracy. Dodał, że ogromna ilość prac, zwłaszcza w budownictwie odbywa się przy użyciu wysoko skomplikowanych urządzeń takich jak żurawie, dźwigi, maszyny robocze, a wówczas o wypadek nietrudno.

W czasie upałów wskazane jest również skracanie czasu pracy

W czasie upałów wskazane jest również skracanie czasu pracy - podkreśla inspektor Giedrojć. Można też wprowadzić na przykład godzinną przerwę na odpoczynek. Przy czym za czas przerwy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Inspektor Giedrojć zwrócił też uwagę, że pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza 65 procent.