32 proc. pracodawców zamierza w najbliższym kwartale zatrudniać nowych pracowników - wynika z najnowszego badania Manpower Barometr Perspektyw Zatrudnienia.
Największy wzrost zatrudnienia w III kwartale tego roku nastąpi w przemyśle wydobywczym. Takie deklaracje składa aż 47 proc. pracodawców z tego sektora. Masowo będą zatrudniać pracowników także firmy z branży budowlanej. Zwiększenie zatrudnienia planuje 45 proc. tych firm.
Szefowie restauracji i hoteli także planują zatrudniać nowe osoby. Deklaruje to 29 proc. takich pracodawców, czyli o 4 proc. więcej niż w ubiegłym kwartale. Wzrost zatrudnienia planuje także 29 proc. przedsiębiorców z sektora handlu detalicznego i hurtowego. Jednak aktywność w tym zakresie zgłosiło o 5 proc. mniej pracodawców niż w minionym kwartale.
Z kolei deklaracje pracodawców z sektora nazwanego przez Manpower: finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi pozwalają na ustalenie prognozy wzrostu zatrudnienia na poziomie 27 proc.
Choć w kolejnych miesiącach zwiększyć liczbę pracowników zamierza także 22 proc. pracodawców z sektora produkcji przemysłowej, to jest ich o 7 proc. mniej niż w ubiegłym kwartale. Podobnie jest w transporcie i logistyce. W II kwartale tego roku 23 proc. przedsiębiorców planuje powiększyć kadrę, czyli o 5 proc. mniej niż w poprzednich trzech miesiącach.
Najmniejszy optymizm dotyczący wzrostu zatrudnienia deklarują pracodawcy z sektora energetyki, gazownictwa i wodociągów. Tylko 13 proc. z nich chce przyjąć do pracy nowe osoby. Podobnie jest w sektorze publicznym - 13 proc. firm zamierza zatrudnić nowych pracowników w lipcu, sierpniu i wrześniu. To o 10 proc. mniej niż w poprzednich miesiącach.
Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska, wskazuje ponadto, że 3 proc. pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 59 proc. nie zamierza w ogóle zmieniać zatrudnienia w swoich firmach.