Związkowcy nie zamierzają na razie zbierać podpisów pod swoją inicjatywą i składać projektu w parlamencie. Zdaniem Alfreda Bujary w tej chwili nie ma w Sejmie odpowiedniego klimatu i woli politycznej. "Ta koalicja nam tego nie wprowadzi, ale w polityce dzisiaj wszystko szybko się zmienia i trzeba być przygotowanym" - ocenił związkowiec. Projekt ustawy będzie więc czekał na odpowiedni moment.

Na razie "Solidarność" rozprowadza w hipermarketach ulotki w celu pozyskiwania nowych członków

Zdaniem Alfreda Bujary większość pracowników handlu chce mieć wszystkie niedziele wolne. Ich zdaniem obroty przez to nie spadną, bo akurat w te dni do sklepów przychodzi wielu nie tyle klientów, co "zwiedzających". Utraty miejsc pracy także się nie boją, bo uważają, że i tak już nie ma kto pracować.

Związkowcy chcieliby zakazać handlu we wszystkie niedziele, ale na początek myślą o skróceniu czasu pracy

Chcą też wyeliminować wyjątki - takie jak ten, że w dzień ustawowo wolny od pracy mogą pracować ludzie zatrudnieni na umowę - zlecenie. Zdaniem Alfreda Bujary może to prowadzić do zatrudniania pracowników właśnie na takich zasadach.

W ustawie mają też być zapisane inne wyjątki dotyczące niedziel handlowych i miejscowości turystycznych

Na razie związkowcy zbierają podpisy pod inicjatywą obywatelską w sprawie ustanowienia Święta Trzech Króli - 6 stycznia - dniem ustawowo wolnym od pracy.