Premier Donald Tusk powiedział dziś, że PO prowadzi rozmowy z PSL w sprawie reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

"Rozmawiamy z Polskim Stronnictwem Ludowym. Nigdy nie ukrywaliśmy, że będą one trudne" - podkreślił szef rządu na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

Jak mówił, KRUS daje przywileje wielu polskim rolnikom. "Trudno się dziwić, że nasz koalicjant - PSL bez entuzjazmu przyjmuje próby ograniczania tego przywileju" - podkreślił premier.

Zapewnił, że PSL jest gotowe do poważnych rozmów na temat "ostrożnej i etapowej" reformy KRUS-u. "PSL ma przygotować pewne warianty rozwiązań, które uczynią ten system uczciwszym" - powiedział.

Tusk: mamy intencję, by powoli ujednolicać system emerytalny

"Mamy intencję, by powoli ujednolicać system emerytalny, ale to musi być niezwykle rozważne i skuteczne" - dodał.

Tego typu projekty - jak podkreślił - "wymagają żmudnej, spokojnej i cierpliwej pracy, tak aby na koniec uzyskać efekt".

W połowie kwietnia minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że jego resort pracuje nad wstępnymi założeniami do zmian w systemie rolniczego ubezpieczenia. Sawicki chce, by system ten dotyczył osób, które faktycznie prowadzą gospodarstwa rolne.