statystyki

Rodzic i dorosłe dziecko trafią do tego samego domu pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska20.10.2020, 19:00; Aktualizacja: 20.10.2020, 19:02
paragrafy

Wprowadzenie takiego rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.).źródło: ShutterStock

Gmina będzie mogła skierować członków rodziny do tego samego domu pomocy społecznej (DPS), mimo że kwalifikują się do pobytu w różnych placówkach.

Wprowadzenie takiego rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Jej przepisy wyróżniają obecnie siedem typów DPS, m.in. dla osób w podeszłym wieku, przewlekle psychicznie chorych, dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie. W zależności od stanu zdrowia osoba wymagająca całodobowej opieki jest więc kierowana do odpowiedniej dla niej placówki.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w dodawanym do ustawy art. 54a proponuje natomiast, aby w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy przesłanki umieszczenia w DPS spełniają jednocześnie małżonkowie lub rodzic z pełnoletnim dzieckiem, osoby te mogły być skierowane do jednego domu, chociaż zostały zakwalifikowane do placówek różnego typu. Taki sposób postępowania będzie możliwy również wtedy, gdy członek rodziny już przebywa w DPS i miałby do niego dołączyć drugi.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane