statystyki

Nowoczesne technologie orężem pracodawców w walce z pandemią

autor: Paweł Sych17.10.2020, 07:30
sztuczna inteligencja

Od początku epidemii pracodawcy stosują narzędzia i wprowadzają rozwiązania organizacyjne mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa wśród pracowników i innych osób przebywających w zakładzie pracy. Z dnia na dzień rośnie liczba firm, które zdecydują się sięgnąć po urządzenia i technologie wykorzystujące najnowsze zdobycze nauki. Ich użycie może jednak naruszać prawa pracownicze oraz RODO, jeżeli pracodawca nie będzie przestrzegał obowiązujących zasad w tym zakresie.źródło: ShutterStock

Rynek oferuje coraz więcej narzędzi mających na celu szybsze wykrywanie osób zakażonych. Jednak zanim na któreś się zdecydujemy, warto zastanowić się nad dopuszczalnością ich stosowania.

Od początku epidemii pracodawcy stosują narzędzia i wprowadzają rozwiązania organizacyjne mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa wśród pracowników i innych osób przebywających w zakładzie pracy. Z dnia na dzień rośnie liczba firm, które zdecydują się sięgnąć po urządzenia i technologie wykorzystujące najnowsze zdobycze nauki. Ich użycie może jednak naruszać prawa pracownicze oraz RODO, jeżeli pracodawca nie będzie przestrzegał obowiązujących zasad w tym zakresie.

Bramki i kamery termowizyjne

Wielu pracodawców mierzy temperaturę pracowników i innych osób przed wejściem na teren zakładu pracy. Zazwyczaj pomiary wykonuje wyznaczona osoba za pomocą bezstykowego urządzenia. W przypadku większych pracodawców, u których o tej samej porze przez „bramę” przechodzi znaczna liczba osób, takie rozwiązanie może być czasochłonne i powodować zatory przy wejściu. Dodatkowo angażuje do badania osobę, która jest narażona na potencjalne zakażenie od badanych pracowników.

Dlatego też zaczęto korzystać z technologii pozwalającej na badanie temperatury na szerszą skalę. Są to tzw. bramki oraz kamery termowizyjne. Pozwalają one na dokonywanie pomiaru z bardzo dużą dokładnością. Bramki, w zależności od rodzaju urządzenia, mogą wskazywać temperaturę osób przez nie przechodzących albo alarmować wyznaczonego do kontroli pracownika o odchyleniu od normy. Z kolei kamery pozwalają na obserwacje w czasie rzeczywistym osób objętych ich zasięgiem ze wskazaniem temperatury ciała. W zależności od posiadanych funkcjonalności możliwe jest też zapisywanie danych uzyskanych w ten sposób.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane