statystyki

Czy powszechne towarzystwa emerytalne są gotowe do przeprowadzenia zmian w OFE? [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki05.10.2020, 08:25; Aktualizacja: 05.10.2020, 08:34
Środki na subkoncie w ZUS są waloryzowane, ta waloryzacja jest powiązana z dynamiką wynagrodzeń. Żeby IKE było konkurencyjne, należałoby oczekiwać, że stopa zwrotu z rynków kapitałowych w dłuższym terminie będzie lepsza.

Środki na subkoncie w ZUS są waloryzowane, ta waloryzacja jest powiązana z dynamiką wynagrodzeń. Żeby IKE było konkurencyjne, należałoby oczekiwać, że stopa zwrotu z rynków kapitałowych w dłuższym terminie będzie lepsza.źródło: ShutterStock

- Celem zmian jest ostateczne przekazanie zgromadzonych środków w prywatne ręce, co powinno wzmocnić rynek kapitałowy - mówi Szymon Ożóg, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Czy powszechne towarzystwa emerytalne są gotowe do przeprowadzenia zmian w OFE?

Proces przygotowania do zmian został w dużej mierze wstrzymany wraz z wycofaniem ustawy na początku roku. Teraz do tych prac wracamy i będziemy gotowi w przyszłym roku. Nadal opieramy się jednak na projektach legislacji, bo brak finalnej wersji ustawy, łącznie z rozporządzeniami.

Jakie korekty powinny być dokonane w ustawie, żeby ułatwić przekształcenie OFE w IKE?

Jako branża postulowaliśmy o dodatkowe 12 miesięcy w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Gdyby ustawa została podpisana pod koniec tego roku, to mielibyśmy odpowiedni harmonogram, żeby wszystko przeprowadzić.

Jak by to wtedy wyglądało? Jakie byłyby poszczególne etapy?

Etap pierwszy to składanie deklaracji osób zainteresowanych przejściem do ZUS-u. W ostatnim znanym nam projekcie na 2020 r. był to czerwiec–lipiec. Potem mieliśmy czas na podsumowanie danych, przekazanie ich do ZUS. We wrześniu miało nastąpić przeniesienie do zakładu aktywów, a właściwie gotówki, członków OFE znajdujących się już na rok przed emeryturą (tzw. przyspieszony suwak). Następnie miały być przetransferowane do Funduszu Rezerwy Demograficznej aktywa osób, które wybrały ZUS zamiast IKE. Z kolei w październiku miała być zawiązana rezerwa na opłatę przekształceniową. Finalnie przekształcenie miało nastąpić w listopadzie. Idealnie gdyby identyczny harmonogram został wyznaczony na 2021 r. To gigantyczna operacja, która dotyczy 15 mln ubezpieczonych. Jednak ostatnie doniesienia medialne sugerują, że planowane jest przesunięcie pierwotnego harmonogramu o dziewięć miesięcy, czyli z przyjmowaniem deklaracji startowalibyśmy w marcu. Trzeba przyznać, że to dosyć ambitny plan. Niewątpliwie jednak cała branża, a na pewno ja osobiście, pozytywnie oceniamy założenia tej reformy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • edek(2020-10-05 16:29) Zgłoś naruszenie 10

    No co jak co ale emerytury co roku prezentują się coraz gorzej. Nic to się raczej nie zmieni, więc najlepiej już zawczasu oszczędzać np poprzez PPK, gdzie zyskamy więcej niż na lokatach oszczędnościowych

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane