statystyki

Skąd się biorą single? 4 przyczyny, o których abp Jędraszewski nie zechciał wspomnieć

autor: Piotr Wójcik19.09.2020, 10:00
Jeśli abp. Jędraszewskiemu zależy na ograniczeniu singielstwa, to powinien nawoływać z ambony do budowy mieszkań komunalnych, zwiększenia stabilności zatrudnienia oraz rozwoju gospodarczego prowincji

Jeśli abp. Jędraszewskiemu zależy na ograniczeniu singielstwa, to powinien nawoływać z ambony do budowy mieszkań komunalnych, zwiększenia stabilności zatrudnienia oraz rozwoju gospodarczego prowincjiźródło: ShutterStock

Każda epoka ma takich duszpasterzy, na jakich zasługuje. W latach 50. XX w. Thomas Merton, wybitny duchowny katolicki ze Stanów Zjednoczonych, prywatnie przyjaciel Czesława Miłosza, napisał jedno ze swoich sztandarowych dzieł „Nikt nie jest samotną wyspą”, w którym w pełen empatii sposób opisał relację człowieka z Bogiem. W 2020 r. polski arcybiskup Marek Jędraszewski użył metafory samotnej wyspy, żeby w pozbawiony empatii sposób wskazać kolejnego wroga – tym razem singli.

Według abp. Jędraszewskiego to „ideologia singli” sprawia, że Europę i świat Zachodu w ogóle zamieszkują miliony samotnych kobiet i mężczyzn. W ten sposób single stali się obok społeczności LGBT kolejnym przeciwnikiem polskiego Episkopatu, a przynajmniej jego części. Życie singli jest rzekomo ciągiem nieustannych przyjemności. Nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za drugiego człowieka, gdyż im się zwyczajnie nie chce – najpewniej wolą spędzać całe dnie na imprezowaniu i oglądaniu sprośnych seriali na Netflixie.

Trudno nie odnieść wrażenia, że konserwatywną część polskiego Kościoła owładnęło pewnego rodzaju lenistwo intelektualne. Gdy konserwatywni duchowni widzą zjawisko lub proces, które im się nie podobają, błyskawicznie obarczają winą jakąś wyimaginowaną ideologię, tak jak zwolennicy teorii spiskowych wszędzie doszukują się efektów knowań Gatesa, Sorosa lub Żydów. To bardzo wygodna postawa – zamiast wykonać pracę intelektualną, żeby zrozumieć jakiś proces, wystarczy wymyślić naprędce doktrynę, która jest temu wszystkiemu winna. Jeśli dzieje się coś złego, to na pewno jacyś wpływowi ludzie drobiazgowo to zaplanowali, bo mają w tym interes. Wystarczy ich zlokalizować, wyłapać i odizolować, a świat stanie się lepszy. Walka ze społecznymi procesami, strukturami i zjawiskami jest jednak dużo trudniejsza – trzeba najpierw postawić adekwatną diagnozę, wymyślić odpowiednią politykę, stworzyć skuteczne narzędzia. Kto by miał do tego głowę? Lepiej znaleźć chłopca do bicia.

Magazyn DGP 18 września

Magazyn DGP 18 września

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (37)

  • singiel krytykuje singli(2020-09-19 13:15) Zgłoś naruszenie 6211

    powiedzial to singiel :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2020-09-19 15:43) Zgłoś naruszenie 4725

    Szanowny autorze - nie dotyka Pan sedna problemu. Przekarmione, święte nieroby, płci obojga, z czarnej mafii wskazują wiernym ludzi winnych ich kłopotów. W ten sposób wierni nie oceniają ich życia, oszustw, krzywdzenia słabszych w imię boga. Podłość elit górą. A otumaniony wierny bije Semitę, osoby LGBT/ np. kobietę co reklamowała wymianę pieca/ i samotnych. Gdy stosy płonęły ktoś tych ludzi bronił? Kto wywołał wojny religijne? Papa, kto popierał faszystów nawet w 1945? Papa. Każdy swoje problemy musi sam rozwiązać a nie grzebać się w cudzych majtkach i wiązać się z prastarą mafią i sługa mafii każe się po rękach całować. Bo tylko on ma kontakt z bogiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • YANIÓ(2020-09-19 19:26) Zgłoś naruszenie 3813

    Kościół Katolicki, największa firma świata, która sprzedaje towar ktorego nikt nigdy nie widział i nigdy nie zobaczy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rule No. 1(2020-09-19 17:32) Zgłoś naruszenie 3113

    nigdy nie dyskutuj z piskupem, sprowadzi cę do swego poziomu, a tam pokona doświadczeniem.

    Odpowiedz
  • wyleczony z lemingizmu(2020-09-19 17:27) Zgłoś naruszenie 2644

    Partie postkomunistyczne i pseudo-liberalne bankrutują, więc muszą bełkotać o złym Kościele. A mnie bardziej interesuje, dlaczego liberałowie nie osiągneli powszechnej zamozności społeczeństwa. Może DGP tym się zajmie?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Karakuliambro(2020-09-19 16:45) Zgłoś naruszenie 246

    Osobiscie nie jestem , az tak krytyczny w stosunku do osob okreslanych jako "leniwych intelektualnie".Moja odraze i zniesmaczenie budza osoby zaklamane intelektualnie ! I tu szanowny pan Piotr Wojcik powinien sie zaczerwienic ze wstydu. Ale znajac powinnosc i dokonania autora w przeszlosci wiem , ze pracuje w FIRMIE KLAMSTWA ZELAZA I PAPIERU ( Konstanty Ildefons Galczynski)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Arcybiszkopt(2020-09-19 22:01) Zgłoś naruszenie 2312

    Lepiej nie karmić potwora tanią karmą. Wystarczy nie mówić nic o Jędraszewskim. Ten gostek ma na swoim sumieniu zbyt wiele niegodziwości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • YANIÓ(2020-09-19 19:26) Zgłoś naruszenie 2116

    Kościół Katolicki, największa firma świata, która sprzedaje towar ktorego nikt nigdy nie widział i nigdy nie zobaczy.

    Odpowiedz
  • Takie teksty(2020-09-19 18:28) Zgłoś naruszenie 209

    nie najlepiej świadczą o elytach kościelnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • analityk(2020-09-20 10:58) Zgłoś naruszenie 186

    Kler się zajmuje tym czym nie powinien. Tyle patologii jest w tym środowisku i nic się nie robi tylko zmiata pod dywan.Przecież pedofilia i homoseksualizm jest w tym środowisku rozpowszechniony. A ta sekta przed ciemnym ludem próbuje poprawić swój wizerunek tematami zastępczymi.

    Odpowiedz
  • dociekliwy(2020-09-20 09:22) Zgłoś naruszenie 185

    Ksiądz zamiast opowiadać głodne kawałki powinien się zatrudnić, jako wolontariusz w hospicjum albo domu opieki społecznej bądź ośrodku psychiatrycznym, gdzie lądują osoby samotne. Nadto jaki tytuł moralny ma singiel z przymusu religijnego, czyli de facto więzień, do oceny innych singli często i głównie z powodów życiowych i egzystencjalnych. Może biskup oceni swoich podwładnych - różnej maści dewiantów i przestanie komentować życie świeckich. Medicae cure ipsum.

    Odpowiedz
  • sila(2020-09-20 15:17) Zgłoś naruszenie 163

    A co to kogo obchodzi, dlaczego ktoś jest singlem? Ja znam wielu starych ludzi, którzy wychowali po 3 dzieci mają wnuki i teraz są samotni, schorowani w wielkich pustych domach i nikt ich nie odwiedza, albo ich oddali do domu starcow. Rodzinka się zainteresuje jak przyjdzie do podzialu spadku. Więc naprawdę nie martwcie się o singli. Jestem singlem i jestem szczęśliwa. Jestem sama z wyboru. Robię co chcę,kiedy chcę. Lepiej być samemu niż w złym towarzystwie.

    Odpowiedz
  • Uczeń(2020-09-19 19:22) Zgłoś naruszenie 1436

    Biskup jak zwykle ma rację

    Odpowiedz
  • o(2020-09-20 09:09) Zgłoś naruszenie 1117

    single teraz się cieszą z wolności, a na stare lata będa biadolić, że sa samotni

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • N(2020-09-20 17:33) Zgłoś naruszenie 93

    a co z wdowami i rozwódkami??? to zapewne też ideologia. Boże kto dał tytuł temu staremu ciemniakowi??proszę powiedz kto? przecież ten klecha powinien kible szorować.

    Odpowiedz
  • czes(2020-09-20 12:40) Zgłoś naruszenie 85

    to na co choruje ten facet z papierowa torba po cukrze jest niestety nieuleczalne on z ta nienawiscia umrze.

    Odpowiedz
  • singel-singiel(2020-09-20 23:36) Zgłoś naruszenie 51

    Opłacam się Polsce,dużo pracuję i płacę wysokie podatki oraz nie szkodzę jak ci purpuraci.Po co im złoto na śmiesznych czapach i liberiach?

    Odpowiedz
  • Obserwator(2020-09-21 10:29) Zgłoś naruszenie 31

    ile nienawiści w wypowiedziach przedmówców i Wam szkodzi wypowiedź osoby duchownej której powołaniem jest zwracać uwagę na istniejący stan rzeczy. Wiele "singli" nie jest faktycznie singlami tylko żyją w związkach nieformalnych , bo nie mają ochoty wziąć odpowiedzialności za drugą osobę, cieszą się związkiem dopóki wszystko ok, gdy choroba lub trudności życiowe zwijają ogon i szukają następnej wesołej, wygodnej przystani. Czy to Wam się podoba?? wypowiadają się tutaj single z wyboru czy tacy którzy już nimi musza być , albo ci którzy jeszcze się bawią. Single z wyboru na pewno nie sa dotknięci wypowiedzią biskupa. Zależy mu na pokrzywdzonych by dalej się krzywda nie działa, by się ustatkowali i zawarli związki w których jest miejsce na szczęśliwe dzieciństwo kolejnego pokolenia. Co w tym złego że patriarcha zwraca uwagę na zło które istnieje i ma moralny obowiązek o tym mówić. Dla tych dobrze poinformowanych o ilości przestępstw w Kościele proponuje wiarygodne statystyki w jakich środowiskach ile jest przypadków przestępstw seksualnych a nie tworzenie nagonki. Powiem tak niektórym sumienia nie dają spokoju nad własnym życiem i się szarpią, a niektórzy już są tak daleko po drugiej stronie , że się zdziwią kiedyś jak zobaczą o Kim mówi Kościół. A propos .. interesu to na szczęście w Polsce nie ma w Kościele Katolickim wstępnego, opłat miesięcznych, czynszów za członkostwo. Kto chce składa ofiarę. Trudno żeby się obiektywnie wypowiadać o Kościele jeżeli się Go nie zna. Ignorantów zaprasza się do poznania tematu...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz