Blisko 5 mld zł trafiło na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wypłacono dotąd łącznie około 2,5 mln świadczeń.

Wypłaty świadczeń postojowych trafiły do osób prowadzących działalność gospodarczą i do osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

"Wypłaty są realizowane na bieżąco. Staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową były zrealizowane jak najszybciej. Mamy świadomość, że wielu przedsiębiorców oczekuje takiej pomocy" – zapewniła prezes ZUS.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku się nie poprawiła.

Wnioski o postojowe należy składać online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wszelkie informacje na temat świadczeń i tego, jak składać i wypełnić wnioski, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba osób korzystających z PUE – takich profili jest już prawie 5,5 mln. "Dzięki Platformie Usług Elektronicznych załatwimy większość spraw z ZUS bez wychodzenia z domu" – podkreśliła prof. Uścińska.

W razie wątpliwości ZUS kontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie.