statystyki

Pacjent wypisany, rodzina pogrąża się w kryzysie

autor: Paulina Nowosielska13.08.2020, 06:00; Aktualizacja: 13.08.2020, 08:04
Koordynator działający na poziomie gminy znałby nie tylko potrzeby mieszkańców, lecz także możliwości samorządów. Dobrze byłoby włączyć do opieki długoterminowej MOPR i zacieśnić współpracę z NGO-sami.

Koordynator działający na poziomie gminy znałby nie tylko potrzeby mieszkańców, lecz także możliwości samorządów. Dobrze byłoby włączyć do opieki długoterminowej MOPR i zacieśnić współpracę z NGO-sami.źródło: ShutterStock

Koronawirus obnażył istniejący od lat problem: brak skoordynowanej opieki długoterminowej i wsparcia dla opiekunów rodzinnych.

Dagny Kurdwanowska przez rok była opiekunem rodzinnym trzech osób: umierającej na raka mamy, babci, której nie potrafiono zdiagnozować i taty z alzheimerem. Dziś został tylko tata. – Ostatnie miesiące oznaczały dla mnie niewyobrażalne zmęczenie psychiczne i fizyczne. Najgorsze, że jakoś to znosimy. My, czyli ludzie w podobnej sytuacji. A powinniśmy walnąć pięścią w stół, by ktoś na górze pomyślał o zmianach – mówi. Potrzebne są działania ponadresortowe, łączące kompetencje ministerstwa zdrowia i rodziny. Wzorem powinna być opieka hospicyjna, gdzie działają zespoły składające się z lekarza, pielęgniarki, psychologa, rehabilitanta. Ich zadaniem jest nie tylko pomoc choremu, lecz także przeszkolenie rodziny, również pod kątem tego, gdzie wypożyczyć wózek czy koncentrator tlenu. 


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane