statystyki

Tarcza antykryzysowa ograniczyła wysokość odpraw. MRPiPS wydało stanowisko

autor: Przemysław Mazur30.07.2020, 19:00
MRPiPS próbuje rozstrzygnąć ten dylemat przez odwołanie się do wykładni językowej, tj. metody interpretacji bazującej na samym brzmieniu przepisu (w oderwaniu od intencji towarzyszących jego uchwaleniu).

MRPiPS próbuje rozstrzygnąć ten dylemat przez odwołanie się do wykładni językowej, tj. metody interpretacji bazującej na samym brzmieniu przepisu (w oderwaniu od intencji towarzyszących jego uchwaleniu).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wydało stanowisko w sprawie kierunku interpretacji przepisów tarczy 4.0 dotyczących ograniczenia wysokości świadczeń związanych z rozwiązaniem umów o pracę, a zwłaszcza odpraw. Resort preferuje w nim jeden z konkurencyjnych wyników wykładni językowej przepisów, całkowicie pomijając cel regulacji.

To cel rozstrzyga natomiast o tym, w którym kierunku powinna podążać interpretacja przepisu. W tym przypadku cel regulacji przemawia za tym, aby ograniczeniu z art. 15gd tarczy antykryzysowej podlegały także świadczenia wynikające z zakładowych źródeł prawa pracy (np. odprawy wynikające z układu zbiorowego lub regulaminu wynagradzania). Należy pamiętać, że stanowisko MRPiPS nie jest wiążące dla sądów.

Kontrowersje wokół „przepisu”

Stanowisko resortu porusza kilka zagadnień związanych z art. 15gd ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374) w wersji obowiązującej od 24 czerwca 2020 r. Kluczowe jest jednak to, jak należy rozumieć pojęcie „przepisy”, o którym mowa w art. 15gd ust. 1. Może być ono bowiem rozumiane w sposób:

wąski – jako przepisy powszechnie obowiązujące, a więc przede wszystkim ustawy i rozporządzenia,


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • albus(2020-07-30 19:55) Zgłoś naruszenie 10

    Tarcza finansowa to skuteczne narzedzie, które w prosty sposób pomogło mi przetrwać kryzys. Dochody mocno opadły ale subwencje pozwoliły opłacić mi pensje.

    Odpowiedz
  • Paulina(2020-07-31 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję na swoim. Mam swój mały gabinet masażu i stosowne uprawnienia, nawet kierunek robiłam w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i ten czas obecnie dla mnie jest bardzo ciężki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane