statystyki

Zasiłek rodzinny: Jak wyliczyć kryterium dochodowe

autor: Oliwia Małecka15.07.2020, 09:18; Aktualizacja: 15.07.2020, 09:27
Do kryterium dochodowego nie wlicza się dochodów uzyskanych po 2018 r., jeżeli w dniu złożenia wniosku o zasiłek rodzinny wnioskodawca utracił do nich prawo.

Do kryterium dochodowego nie wlicza się dochodów uzyskanych po 2018 r., jeżeli w dniu złożenia wniosku o zasiłek rodzinny wnioskodawca utracił do nich prawo.źródło: ShutterStock

Łącznie około miliona pozytywnych decyzji administracyjnych w sprawie przyznania zasiłków rodzinnych wydają każdego roku wszystkie gminy w Polsce. Tyle rodzin korzysta z tej formy wsparcia i to pomimo niezmienionego – od listopada 2016 r. – kryterium dochodowego wynoszącego 674 zł na osobę w rodzinie (w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym to 764 zł). 

Wypłaty zasiłków są zadaniem zleconym gminom z zakresu administracji rządowej. Okres zasiłkowy rozpoczyna się 1 listopada danego roku i trwa do końca października roku następnego. Przez cały czas do obliczenia kryterium dochodowego rodziny przyjmowany jest ten sam rok podatkowy: obecnie trwa okres zasiłkowy obejmujący przedział od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2020 r. JST weryfikują dochody rodzin, opierając się na dochodach z 2018 r. Sytuacja materialna zmieniła się od tamtego czasu? Bardzo prawdopodobne. Dlatego też w ustawie o świadczeniach rodzinnych funkcjonuje kategoria dochodów utraconych i uzyskanych, czyli zasada uwzględniania tej zmiany w dochodach rodzin i aktualizowanie jej w stosunku do ostatniego, przed rozpoczęciem okresu zasiłkowego, rozliczenia z urzędem skarbowym. Samorządowcy psioczą, przeliczają i pytają.

O co urzędnicy pytają na szkoleniach

Czy pod uwagę należy brać zasiłek chorobowy


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane