statystyki

W czasie epidemii jest dodatek za pracę w terenie

autor: Michalina Topolewska29.06.2020, 08:14; Aktualizacja: 29.06.2020, 08:30
Ministerstwo podkreśla jednak, że nie oznacza to, że pracownicy socjalni zaprzestali wykonywania pracy socjalnej, tylko robią to w odmiennej formie, np. telefonicznie lub e-mailowo.

Ministerstwo podkreśla jednak, że nie oznacza to, że pracownicy socjalni zaprzestali wykonywania pracy socjalnej, tylko robią to w odmiennej formie, np. telefonicznie lub e-mailowo.źródło: ShutterStock

Mimo sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa pracownicy socjalni nie przestali wykonywania pracy socjalnej, tylko świadczą ją w innej formie. Dlatego nie ma podstaw do tego, aby pozbawiać ich dodatku za pracę w terenie.

Tak wynika z pisma Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotyczącego stosowania art. 121 ust. 3a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych sporządzanych poza siedzibą jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. Jednak w związku z tym, że z uwagi na wprowadzone obostrzenia, wyjścia pracowników socjalnych w teren zostały zawieszone lub ograniczone do minimum, pojawiły się wątpliwości, czy powinni za ten czas otrzymywać dodatek za pracę w terenie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Mia(2020-07-22 12:58) Zgłoś naruszenie 10

    Teoretycznie zgadza się, a w praktyce - jak rozeznać czy sytuacja dziecka czy osoby starszej, niepełnosprawnej wymaga interwencji nie wchodząc w środowisko? Odpowiedzialność jest ogromna więc pomimo zagrożenia pracownicy wchodzą w środowisko co zagraża im i ich rodzinom zwłaszcza ci, którzy wykonują głównie pracę socjalną. Cały czas pandemii pracujemy w terenie ograniczając się do wizyt u tych osób, o których bezpieczeństwo się obawiamy. Koordynacja i pomoc wszystkim osobom w rejonie, które bały się wychodzić z domu ze względu na wiek, choroby, choroby psychiczne, niepełnosprawność - ogromna liczba ludzi. Za taką pracę powinna być zapłata. A tu jakieś zastanawianie się czy ten śmieszny dodatek nie zmieniony od początku utrzymać. Pracujemy bez podwyżki od ponad 10 lat. A słyszymy tylko szkalowanie, poniżanie, ech. Szkoda słów.

    Odpowiedz
  • Niania67(2020-06-29 22:59) Zgłoś naruszenie 01

    Mops - y i GOPS-y pracują nie wychodząc w teren i dodatek za pracę w terenie im się należy a nauczycielom pracującym zdalnie z dziećmi w szkole specjalnej dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy nie należą się, czyżby pracowali z innymi dziećmi?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane