statystyki

Dofinansowanie na pracownika przez sześć miesięcy? Ministerstwo pracy mówi: Nie

autor: Patrycja Otto25.06.2020, 06:01; Aktualizacja: 25.06.2020, 09:17
Pracodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników bez konieczności wprowadzania przestoju ekonomicznego lub obniżania wymiaru czasu pracy.

Pracodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników bez konieczności wprowadzania przestoju ekonomicznego lub obniżania wymiaru czasu pracy.źródło: ShutterStock

Z nowej dotacji do wynagrodzeń – dla niemających przestoju ani obniżki etatów – nie skorzystają ci, którzy podobne środki uzyskali już na innej podstawie. Takie jest stanowisko resortu. Prawnicy się z nim jednak nie zgadzają, bo taki zakaz nie wynika z przepisów.

Pracodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników bez konieczności wprowadzania przestoju ekonomicznego lub obniżania wymiaru czasu pracy. Taką możliwość przewiduje tarcza antykryzysowa 4.0, czyli ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1086). Powyższe rozwiązanie znajduje się w nowo dodanym art. 15gg specustawy o COVID-19 (ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. poz. 1086).

Dla kogo

Przyjęty przepis budzi jednak wątpliwości. Chodzi o to, czy o wsparcie w nim przewidziane mogą ubiegać się również ci pracodawcy, który otrzymywali już dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z obniżeniem etatów lub przestojem ekonomicznym, tj. na podstawie art. 15g specustawy o COVID-19.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane