Ponad 1,4 mld zł trafiło już na konta ponad 700 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W czwartek na konta blisko 68 tys. uprawnionych przelano około 134 mln zł – dodała.

Jak poinformował ZUS, większość wypłaconych środków w ramach świadczenia postojowego trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą. Pieniądze przelano też osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych. Wypłacane jest już także postojowe dla osób, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz.

Prezes ZUS zapewniła, że świadczenia postojowe są wypłacane na bieżąco. "Staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Jest to wsparcie oczekiwane przez przedsiębiorców" – powiedziała prof. Uścińska.

Zachęciła również do składania wniosków o pomoc z tarczy drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). "To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację spraw i wypłatę świadczenia" – podkreśliła.

Najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej zakłada zwolnienie ze składek dla firm, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7 tys. zł. Przepisy uprawniają do świadczenia postojowego też przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia.

Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-procentowy spadek przychodu – przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

ZUS apeluje również, aby podawać we wnioskach aktualne dane kontaktowe, by ułatwić kontakt z wnioskodawcą w razie potrzeby skorygowania wniosku. Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS