statystyki

Wskaźnik może być liczony wstecznie

autor: Michalina Topolewska11.05.2020, 19:00
PFRON wyjaśnia, że w opisanej sytuacji ma zastosowanie właśnie art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji, co oznacza możliwość zaliczenia pracownika do wskaźnika – jako osobę z umiarkowanym poziomem dysfunkcji – od l marca.

PFRON wyjaśnia, że w opisanej sytuacji ma zastosowanie właśnie art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji, co oznacza możliwość zaliczenia pracownika do wskaźnika – jako osobę z umiarkowanym poziomem dysfunkcji – od l marca.źródło: ShutterStock

Pracodawca może wliczyć do wskaźnika pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności od 1 marca, jeśli z dostarczonego w kwietniu nowego orzeczenia wynika, że od tego dnia został uznany za osobę z takim poziomem dysfunkcji zdrowotnej.

Tak wskazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w odpowiedzi na pytanie skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). Organizacja poprosiła o wyjaśnienie wątpliwości, jakie pojawiają się w związku ze stosowaniem art. 15h ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.; dalej: specustawa). Przewiduje on wydłużenie z mocy prawa ważności orzeczeń do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego dokumentu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane