statystyki

Świadczenia na dzieci dla obcokrajowców przedłużone z urzędu

autor: Michalina Topolewska15.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 15.04.2020, 07:25
Tak wynika z wytycznych przekazanych gminom przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczą one przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.).

Tak wynika z wytycznych przekazanych gminom przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczą one przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.).źródło: ShutterStock

Ośrodki pomocy społecznej mają zmieniać decyzje przyznające m.in. 500+ oraz zasiłki na dzieci tym obcokrajowcom, którym specustawa przedłużyła ważność dokumentów pobytowych na terenie Polski.

Tak wynika z wytycznych przekazanych gminom przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczą one przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.). Chodzi tutaj o regulacje, które umożliwiają legalny pobyt w kraju cudzoziemcom, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie są w stanie dopełnić urzędowych formalności koniecznych do uzyskania kolejnego dokumentu pozwalającego im przebywać i pracować w Polsce. I tak np. art. 15zzq specustawy przewiduje, że jeśli ostatni dzień ważności zezwolenia na pracę upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (czyli od 14 marca br.), to czas ważności tego zezwolenia ulega automatycznemu przedłużeniu z mocy prawa do 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Co istotne, posiadanie aktualnej karty pobytu czy zezwolenia na pobyt i pracę stanowi podstawę do otrzymywania przez obywateli państw nienależących do UE świadczeń rodzinnych i z Funduszu Alimentacyjnego (FA), a także 500+ na dziecko. Dlatego jak podkreśla resort rodziny, w momencie gdy ich ważność uległa zgodnie z przepisami specustawy wydłużeniu, tak samo powinno stać się z decyzjami przyznającymi pieniądze na dzieci. Dodaje, że zastosowanie będą tu miały takie same procedury jak w przypadku przedłużania prawa do świadczeń uzależnionych od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których ważność również została wydłużona specustawą (pisaliśmy o tym w DGP „Prawo do świadczeń wydłużone z urzędu” nr 69/20). W praktyce oznacza to, że ośrodek powinien z urzędu zmienić decyzje w sprawie odpowiednich świadczeń należnych cudzoziemcowi.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane