statystyki

Świadczenia na dzieci dla obcokrajowców przedłużone z urzędu

autor: Michalina Topolewska15.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 15.04.2020, 07:25
Tak wynika z wytycznych przekazanych gminom przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczą one przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.).

Tak wynika z wytycznych przekazanych gminom przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczą one przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.).źródło: ShutterStock

Ośrodki pomocy społecznej mają zmieniać decyzje przyznające m.in. 500+ oraz zasiłki na dzieci tym obcokrajowcom, którym specustawa przedłużyła ważność dokumentów pobytowych na terenie Polski.

Tak wynika z wytycznych przekazanych gminom przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dotyczą one przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.). Chodzi tutaj o regulacje, które umożliwiają legalny pobyt w kraju cudzoziemcom, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie są w stanie dopełnić urzędowych formalności koniecznych do uzyskania kolejnego dokumentu pozwalającego im przebywać i pracować w Polsce. I tak np. art. 15zzq specustawy przewiduje, że jeśli ostatni dzień ważności zezwolenia na pracę upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (czyli od 14 marca br.), to czas ważności tego zezwolenia ulega automatycznemu przedłużeniu z mocy prawa do 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Co istotne, posiadanie aktualnej karty pobytu czy zezwolenia na pobyt i pracę stanowi podstawę do otrzymywania przez obywateli państw nienależących do UE świadczeń rodzinnych i z Funduszu Alimentacyjnego (FA), a także 500+ na dziecko. Dlatego jak podkreśla resort rodziny, w momencie gdy ich ważność uległa zgodnie z przepisami specustawy wydłużeniu, tak samo powinno stać się z decyzjami przyznającymi pieniądze na dzieci. Dodaje, że zastosowanie będą tu miały takie same procedury jak w przypadku przedłużania prawa do świadczeń uzależnionych od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których ważność również została wydłużona specustawą (pisaliśmy o tym w DGP „Prawo do świadczeń wydłużone z urzędu” nr 69/20). W praktyce oznacza to, że ośrodek powinien z urzędu zmienić decyzje w sprawie odpowiednich świadczeń należnych cudzoziemcowi.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane