Informacja o braku takiej możliwości pochodzi z wiarygodnego źródła - od rzecznika prasowego centrali ZUS. Z maila od pana Pawła Żebrowskiego wynika, że pierwsza ulga wyklucza drugą. Słowem, rzecznik poinformował nas, że osoba która korzysta z ulgi na start nie może skorzystać ze zwolnienia w ZUS przewidzianego w ramach tarczy antykryzysowej. Inaczej jest w przypadku tych, którzy korzystają z małego ZUS. Tacy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia.

Informacja jest niezwykle ważna. Przede wszystkim z tego powodu, że samozatrudnieni, którzy płacą składki wyłącznie za siebie muszą zapłacić ZUS za marzec do 10 kwietnia (a więc do piątku). Czasu jest więc naprawdę mało!

Nie jest też tajemnicą, że wiele osób zainteresowanych tą sprawą otrzymało wcześniej inną odpowiedź. Mianowicie, że ulga na start nie wyklucza zwolnienia z ZUS. Internet pęka w szwach od komentarzy osób, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził taką możliwość. Na forach przeczytać można, że wiadomość o tym, podawana była zarówno telefonicznie - na infolinii ZUS, jak i mailowo - na portalu PUE ZUS. Pracownicy zakładu ubezpieczeń społecznych informowali, że ZUS z działalności zgłoszonej od 1 listopada 2019 z kodem 0540 będzie umarzany. Niektórzy byli ostrożniejsi - mówili, że raczej tak będzie, ale jeszcze nie mają szczegółowych wytycznych - piszą przedsiębiorcy.

Reklama

➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:
Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.plJa również otrzymałam wcześniej informację, że zarówno osoby korzystające z ulgi na start, jak i małego ZUS mogą wnioskować o wakacje składkowe i że dostaną je jeśli spełniać będą pozostałe parametry.
W środę (8 kwietnia) ZUS rozesłał również do przedsiębiorców informację dotyczącą rozwiązań tarczy antykryzysowej. Wiadomość wygenerowana została automatycznie przez system ZUS. Ze znajdujących się tam załączników w żaden sposób nie wynika, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi na start nie mogą korzystać z wakacji składkowych. W oficjalnych komunikatach napisano tylko, że zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Oraz, że ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, którzy opłacają składki tylko za siebie. Pod warunkiem, że firma działała przed 1 lutego 2020 r.

Okazuje się jednak, że nie tylko tempo zmiany przepisów jest ogromne, ale również tempo ich interpretacji. Pracownicy Zakład Ubezpieczeń Społecznych z trudem sobie z tym radzą i sami popełniają błędy.