Tarcza antykryzysowa: Pomoc dla zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych

autor: Hubert Rabiega04.04.2020, 17:00; Aktualizacja: 05.04.2020, 10:48
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Wniosek o świadczenie postojowe składa zleceniodawca lub zamawiający.źródło: ShutterStock

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. umowę zlecenia, umowę o dzieło), które utraciły przychody w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19, mogą ubiegać się o jednorazowe świadczenie postojowe wypłacane przez ZUS. Wniosek składa zleceniodawca lub zamawiający.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

  • Artur(2020-04-04 19:39) Zgłoś naruszenie 30

    To jest niesprawiedliwe. Wszyscy pracujący na etatach dostaną dofinansowanie od państwa 40 % przeciętnego wynagrodzenia, będą mieć opłacony ZUS i okres ten będzie im się liczył do emerytury. A ludzie pracujący na umowę zlecenie dostaną tylko JEDNORAZOWĄ zapomogę 2080 zł. brutto i dalej nic, a najgorsze, że nikt za tych ludzi nie zapłaci ZUSu i okres ten nie będzie im się liczył do emerytury! A zanosi się na baaardzo długie siedzenie w domu.

    Odpowiedz
  • Bea66(2020-04-04 19:58) Zgłoś naruszenie 30

    Tak, tylko, że uwzględniono osoby zatrudnione przed 1.02. 2020 a przecież wiele osób otrzymało pracę po tej dacie, uważam że ustawienie daty jest dyskryminujące pozostałych obywateli, którzy zostają pominięci z wypłatą pomimo że nie mieli/aja wpływu na datę zawarcia umowy zatrudnienia ani wystąpienie pandemii.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2020-04-04 20:17) Zgłoś naruszenie 30

    Tarcza antykryzysowa jest bardzo niesprawiedliwa. U mnie w pracy ludzie pracujący na etatach będą mieć dofinansowanie do KAŻDEJ pensji 40 % przeciętnego wynagrodzenia i opłacone składki do ZUSu, a okres ten będzie im się liczył do emerytury. Natomiast ludzie pracujący na umowę zlecenie, za tą samą pracę, dostaną tylko JEDNORAZOWY datek w wysokości 2080 zł. brutto i nic poza tym, nikt nie zapłaci za tych ludzi składek do ZUSu i okres ten nie będzie im się liczył do emerytury. A zanosi się przecież na bardzo długie siedzenie w domu.

    Odpowiedz
  • xyz(2020-04-05 09:49) Zgłoś naruszenie 10

    Jeszcze niedawno część naszych podobno wybitnych "ekonomistów" krzyczało więcej rynku, mniej państwa. Obecnie ci sami ekonomiści w tej kwestii się nie wypowiadają natomiast krzyczą, że państwo musi ratować rynek. PO/PSL i Tusk w roku 2009 po ********* grypie i kryzysie finansowym zafundował w naszym kraju prywatyzację- sprzedaż spółek skarbu państwa wychodząc z założenia że w przypadku kryzysów rynek musi się sam ratować. Czy i ta terapia się sprawdziła. Nie.

    Odpowiedz
  • Janek(2020-04-05 12:21) Zgłoś naruszenie 10

    Co jeśli miałem pierwszą umowę zlecenie od grudnia do końca lutego a nową dostałem od początku marca do sierpnia? Zachowanie zatrudnienia też się liczy? ZUS opłacałem

    Odpowiedz
  • adwokat(2020-04-05 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie : skoro Liga pi£karska czy to nozna, reczna koszykowka itd dlaczego nie Ida zawodnicy na bezrobotne skoro sponsorzy zwalniaja ludzi z pracy kosztem podatnika(tarcza)?

    Odpowiedz
  • jacek(2020-04-05 23:48) Zgłoś naruszenie 02

    Tarcza antykryzysowa to nie jest żadna pomoc a cios w policzek przedsiębiorcom. Słabo, że PiS potrafi tylko brać od nas pieniądze, ale pomagać, dać coś od siebie w trudnych czasach, to już nie bardzo. Chcą wyborów teraz, bo wiedzą, że to potrwa do czerwca lub dłużej i ogrom firm upadnie, a wtedy ludzie ich znienawidzą.

    Odpowiedz
  • ŁUKASZ(2020-04-06 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie odnośnie tego co z pracownikami którzy posiadajom tylko umowę o dzieło od dn. 1stycznia 2020r. Co możemy zrobić w takim przypatku

    Odpowiedz
  • Xxm(2020-04-06 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    . Pracuje w lokalu gastronomicznym jako kelnerka, lokal jest zamknięty od 14 marca od tego momentu nie uzyskuje żadnych dochodów. Pracodawca ma drugi lokal (jest to ta sama firma) który jest otwarty na którym są tylko dowozy i wynosy. Czy w takiej sytuacji może złożyć wniosek o postojowe dla mnie?

    Odpowiedz
  • Alex(2020-04-06 14:16) Zgłoś naruszenie 02

    A co z ubezpieczonymi w krus i prowadzącymi działalność .Pozrywane umowy, brak pracy i dochodów czy oni mają zdychać.

    Odpowiedz
  • Marzena(2020-04-07 00:15) Zgłoś naruszenie 02

    Dla ludzi pracujących na umowach stałych jest to jak obelga lub gorzej nawet w pewnym stopniu kradzieży. Czy ktoś z was się zastanowił nad zarobkami którzy ci ludzie otrzymywali wcześniej były one nie jednokrotnie 2 lub 3 razy większe od tych na umowie. Czemu teraz z naszych ciężko zapracowanych pieniędzy mają być utrzymywani. A jak Sanitariusze chcieli podwyżek to pieniędzy dla nich nie było. Może wreszcie ktoś zauważy, iż w służbie zdrowia nie pracują tylko lekarze i pielęgniarki są również inni pracownicy o których sie nie mówi i podwyższenia pensji się odmawia. Oni też ryzykują własnym zdrowiem nie siedzą w domach tylko jadą do pracy i ryzykują. Czy oni są gorsi od tych co mieli wszystko? Nawet teraz w obliczu pandemii zapomina się o tych ludziach a myśli o tych co niby stracili pracę. A czy próbowali zatrudnić się na etat chociaż by salowej? Przecież ciągle brakuje personelu w szpitalach. A fakt trzeba by było pewnie pracować za grosze a do tego ryzykować własnym oraz swojej rodziny zdrowiem. Tylko o tym właśnie nikt nie mówi

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2020-04-08 20:12) Zgłoś naruszenie 10

    Czyli jeśli ktoś jest na dwóch umowach zlecenie u dwóch różnych zleceniodawców i jeden z nich umowę rozwiązał z powodu COVID a drugi nie, to nie spełnia się kryterium braku innego tytułu do ubezpieczeń społecznych i i nie można ubiegać się o świadczenie postojowe?

    Odpowiedz
  • Ann(2020-04-22 13:51) Zgłoś naruszenie 30

    A co jesli nasz staly zleceniodawca nie che zlozyc dla nas wniosku, postanowia nie podpisywac z nami kolejnych umow i nie obchodzi go ze my teraz nic nie zarabiamy. Doaczego sama nie moge zlozyc tego wniosku?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Paweł(2020-05-09 13:27) Zgłoś naruszenie 10

    WCIĄŻ NIE DOSTAŁEM POSTOJOWEGO ZA MARZEC, A JEST JUŻ POŁOWA MAJA. JAK MAM SKŁADAĆ WNIOSEK O POSTOJOWE ZA KWIECIEŃ I MAJ, JAK NIE MAM PIENIĘDZY Z ZUSU ZA MARZEC? WNIOSEK ZŁOŻONY MIESIĄC TEMU, ODZEWU BRAK. NAJGORSZE, ŻE GDYBY PRACODAWCA KAZAŁ MI TERAZ WRÓCIĆ DO PRACY, TO NIE MAM ZA CO.

    Odpowiedz
  • Tomek A.(2020-05-09 21:16) Zgłoś naruszenie 30

    Składajcie pozwy do sądów na nieuczciwych pracodawców, których machlojki pozbawiły was pieniędzy z tarczy antykryzysowej. Jeżeli czekacie już dwa miesiące i nie ma żadnych pieniędzy, to znaczy, że kłamią, że złożyli wnioski.

    Odpowiedz