■ ŻYCZENIA MINISTRA EDUKACJI. Minister edukacji narodowej Ryszard Legutko wygłosił przemówienie z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Powiedział m.in., że resort edukacji będzie realizował program dydaktyczny rozumiany jako przekazywanie dzieciom i młodzieży zarówno wiedzy szczegółowej, jak i wzorców postaw. Dodał, że szkoła musi też dbać o przygotowanie młodych ludzi zarówno do dalszego kształcenia się w szkołach wyższych o zróżnicowanym profilu oraz wpajać uczniom umiejętności skutecznego, a zarazem zgodnego z uniwersalnym kodeksem moralnym zachowania w codziennym życiu. Wszystkim pedagogom, uczniom i ich rodzicom złożył życzenia.

Więcej www.men.gov.pl

■ DODATKOWE PIENIĄDZE DLA SZPITALI. W Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 158, poz. 1103). Zgodnie z nią, szpitale, które w 2005 roku skorzystały z pożyczki z budżetu państwa, będą mogły ponownie ubiegać się o dodatkowe pieniądze na spłatę swoich długów. Na ten cel budżet państwa ma zarezerwowane 600 mln zł.

■ PROJEKT NOWELIZACJI USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY. Klub parlamentarny LPR złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, pozwalający realizować program Zero tolerancji dla przemocy w szkole. Projekt przygotowano, gdy Roman Giertych był ministrem edukacji. Dotyczy on o m.in. możliwości wprowadzenia godziny bezpieczeństwa.

Więcej www.lpr.pl

■ POLACY ZADOWOLENI Z UNII. Aż 77 proc. Polaków pozytywnie wypowiada się na temat członkostwa naszego kraju w UE. To najlepszy wynik od maja 2004 roku. Jedynie 4 proc. jest zdania, że przynależność do Wspólnoty jest czymś złym. Tak wynika z sondażu TNS OBOP. Zadowolonych z UE jest aż 87 proc. rolników. Unijne członkostwo akceptują przede wszystkim dwudziestolatkowie (87 proc.), aktywni zawodowo (83 proc.), pracownicy administracji i usług (85 proc.), uczniowie i studenci (84 proc.).

Więcej www.tsn-global.pl

■ SZKLANKA MLEKA W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH. Od nowego roku szkolnego każde dziecko - od przedszkolaka po gimnazjalistę - będzie mogło codziennie dostawać za darmo szklankę mleka. Zapłacą za nią Unia Europejska i budżet państwa - informuje Agencja Rynku Rolnego. Program: Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych jest w Polsce realizowany od trzech lat.

Więcej www.arr.gov.p