statystyki

Senat za wyższym odpisem na fundusz socjalny

10.02.2020, 09:42; Aktualizacja: 10.02.2020, 09:43
Przy czym wszystko wskazuje na to, że ta poprawka będzie jednak odrzucona i ostatecznie kwota odpisu wyniesie 1550,25 zł, bo PiS, który jest w opozycji w Senacie, dysponuje większością głosów w Sejmie.

Przy czym wszystko wskazuje na to, że ta poprawka będzie jednak odrzucona i ostatecznie kwota odpisu wyniesie 1550,25 zł, bo PiS, który jest w opozycji w Senacie, dysponuje większością głosów w Sejmie.źródło: ShutterStock

Przy czym wszystko wskazuje na to, że ta poprawka będzie jednak odrzucona i ostatecznie kwota odpisu wyniesie 1550,25 zł, bo PiS, który jest w opozycji w Senacie, dysponuje większością głosów w Sejmie.

Kwota odprowadzana przez pracodawcę za każdego zatrudnionego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) ma być w tym roku naliczana od podstawy stanowiącej 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z 2019 r., a nie z 2018 r. Taki jest efekt poprawki wprowadzonej przez senatorów do ustawy z 23 stycznia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2020 r. Przepisy w wersji przyjętej przez Sejm zakładały bowiem, że odpis na fundusz będzie w br. ustalany w oparciu o wysokość średniej pensji z drugiej połowy 2018 r. i tym samym wyniesie on 1550,25 zł. Natomiast zmiana przegłosowana przez Senat oznacza, że kwota wpłacana na ZFŚS byłaby wyższa (o ile dokładnie nie wiadomo, bo kwotę przeciętnego wynagrodzenia za 2019 r. GUS poda w drugiej połowie lutego).

Przy czym wszystko wskazuje na to, że ta poprawka będzie jednak odrzucona i ostatecznie kwota odpisu wyniesie 1550,25 zł, bo PiS, który jest w opozycji w Senacie, dysponuje większością głosów w Sejmie. Ponadto senatorowie postanowili wprowadzić w ustawie okołobudżetowej zmianę dotyczącą wynagrodzeń nauczycieli. Jej przepisy w brzmieniu uchwalonym przez Sejm przewidywały, że otrzymają oni podwyżki pensji od września br., tymczasem zgodnie z przyjętą poprawką będą one wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 r. Jednak podobnie jak w przypadku wyższego odpisu na ZFŚS, również i ta zmiana prawdopodobnie zostanie odrzucona w ponownym głosowaniu Sejmu .


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane