Sejm zajmuje się projektem "Emerytura bez podatku". Koszt: 15 mld zł

22.01.2020, 18:18; Aktualizacja: 22.01.2020, 21:50
Projekt "Emerytura bez podatku" w październiku 2018 r. wspólnie z komitetem obywatelskim złożyło w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe

Projekt "Emerytura bez podatku" w październiku 2018 r. wspólnie z komitetem obywatelskim złożyło w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludoweźródło: ShutterStock

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę za skierowaniem do komisji obywatelskiego projektu "Emerytura bez podatku". PiS ocenił jednak, że projekt nie jest sprawiedliwy społecznie, a najwięcej zyskają osoby pobierające wysokie emerytury. Opozycja podkreślała, że dochody seniorów nie wystarczają na godne życie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

 • emeryt - 69 lat(2020-01-22 19:06) Zgłoś naruszenie 145

  PSL broni biednych emerytow i rencistow !? Co za obluda. Te zlodzieje nie zmniejszyli opodatkowania najnizszych emerytur nawet o pol procenta. A bedac przy zlobie zadbali o "swoje" interesy ciaglymi aferami !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ewa(2020-01-23 07:48) Zgłoś naruszenie 111

  Emeryt z przychodem 5000 zł ma nie płacić podatku, a bezrobotny na zasiłku i ten z pensją 26oo ma płacić, to coś nie tak. Każdy przychód do 20000 rocznie powinien być zwolniony z podatku. W tym zakresie nic nie zrobiono. Wzrost kosztów utrzymania uderzył we wszystkich mało zarabiających. Podwyżki emerytur i 13 wraca do państwa z nawiązką, a większość pracujących i zarabiających ciut ponad 2600 nie dostało nic.500 plus otrzymuje każde dziecko bez względu na dochody rodziców. Emeryt za 1200 brutto musi przeżyć opłacić wszystko i kupić leki, a wielu jest samotnych i pomocy nieraz żadnej. Często mąż pierwszy umiera np. mając 70 lat, a więc pobierał świadczenie 5 lat, a żona zostaje z najniższym świadczeniem i z jego emerytury już nic nie dostaje. Pomysły polityków coraz mniej racjonalne np. emerytura uzależniona od ilości dzieci tzn. część emerytury miałyby dzieci dopłacać. Zagraża nam wyludnienie i ma nas być za 50 lat tylko 20 milionów, ale czy Polska 20 milionowa nie może być krajem bogatym , nowoczesnym z dobrze wykształconym narodem? Jak Holandia czy Szwecja .Problemów jest wiele, a tak naprawdę na emeryturze za żadnej władzy większości emerytów nie żyło się dostatnio.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alfa(2020-01-23 01:21) Zgłoś naruszenie 100

  Jesteśmy zaskoczeni wypowiedzią pana Stanisława Szweda - vice ministra rodziny, pracy i polityki społecznej . Jak można mówić o niesprawiedliwości przy zwolnieniu emerytów z podatku tylko dlatego,że będa różnice w wysokosci emerytur. Przypomnimy,że wysokość emerytur zależy od zgromadzonych składek i od długości lat pracy. Każdy z emerytów płaci podatek w jednakowy sposób wyliczony. Nasuwa się pytanie, czy wypłata 500 + dla kazdego dziecko bez wzgledu na zasobnośc portfela rodziców jest sprawiedliwe. Pewnie otrzymamy odpowiedż,że tak, choć wielu z nas z takim stanowiskiem nie zgodziłaby się. Dzisiejsze czasy nie są dobre dla emerytów. Ich wypracowana emerytura leci na łep na szyję. Galopująca inflacja zostawia w ich portfelach coraz mniej środków do życia. Ta grupa osób powinna być otoczona największą opieką ze strony państwa. Z roku na rok sił ubywa, nie ma już mozliwości dorobienia do emerytury. Zaczynają się wydatki na lekarstwa, na opiekunkę , koszty utrzymania wzrastają. Państwowych domów opieki społecznej jak na lekarstwo. W zwiazku z podniesieniem płacy minimalnej , wzrostem energii, wywozu śmieci etc koszt pobytu w takim domu docgodzi do 4,5 tysiaca złotcyh, nie wskazując prywatnych domów opieki , które wyceniają swoje usługi powyżej 5 tys. złotych. I i na dodatek emeryt ma na utrzymaniu emeryta. Jesli senior 90-100 letni nie ma wystarczających środków do życia, obowiazkiem alimentacyjnym objęe są jego dzieci - emeryci. Czy tak ma wygladać "wesołe "zycie staruszka ? Wiele jest jeszcze innych spraw do załatwienia dla emerytów. Przykładem niech bedą czerwcowe emerytury, które swoją wysokościa odbiegaja od emerytur z pozostałych 11 miesiecy o przeszło 10%. Takich emerytów jest przeszło 100 tysięcy ( warto doweidzieć się u żródła ilu faktycznie ich jest). Ich rozgoryczenie wobec braku działań rządu w tej materii sięga zenitu. Zadna "13", nie zrekompensuje im utraconych świadczeń, które uczciwie wypracowali. I w ich przypadku widać tę niesprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • Podniesc kwote wolna od podatku(2020-01-23 08:22) Zgłoś naruszenie 40

  Podniesc kwote wolna od podatku przynajmniej do wysokosci 25% sredniej placy krajowej.

  Odpowiedz
 • 42 rok pracy(2020-01-22 20:49) Zgłoś naruszenie 42

  A co z obietnicami emerytur stażowych tj. możliwości przejścia na emeryturę po 40 latach pracy? Kiedy ta obietnica trafi do sejmu? Pan Duda chyba zupełnie o tym zapomniał.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zmienic przepisy nt. renty rodzinnej(2020-01-23 08:18) Zgłoś naruszenie 30

  Zamiast likwidacji podatkow od emerytur i rent mozna podniesc kwote wolna od podatku np. do wysokosci 25% sredniej krajowej. -------- Poza tym uwazam, ze nalezy zmienic przepisy na temat renty rodzinnej. ----- W systemie skladki zdefiniowanej , jak i rowniez w innych systemach, kazda wdowa emerytka, zarowno ta z wypracoana i zachowana swoja emerytura, jak i ta bez wlasnego swiadczenia, powinna otrzymac rente rodzinna z 75% kwoty pozostajacej po mezu na koncie w ZUS, a nie 85% emerytury po mezu, gdy niejednokrotnie na koncie po mezu w ZUS nie ma ani grosza lub niewiele srodkow.

  Odpowiedz
 • Ar-ld II(2020-01-23 08:38) Zgłoś naruszenie 21

  Na jakiej podstawie prawnej pobierany jest podatek od rent i emerytur. Założeniem wcześniejszego prawa było wypłacanie emerytur netto bez podatku. Wrzucanie wszystkich do jednego worka, że mają wysokie emerytury jest nie uczciwe ja pracowałem przez 35 lat w systemie 240 godzin miesięcznie narażając życie i zdrowie i co teraz mam mieć emeryturę socjalną.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zniesienie...(2020-01-23 07:34) Zgłoś naruszenie 11

  Zniesienie podatku dochodowego od emerytur nie jest dobrym rozwiazaniem systemowym i to glownie miedzy innymi z nastepujacych powodow np. niemoznosci odpisania od podatku czegokolwiek, poglebienia nierownosci dochodowych, odchodzenia od systemu swiadczenia zdefiniowanego na rzecz skladki zdefiniowanej. ----------- Lepszym ekonomicznym rozwiazaniem systemowym jest wprowadzenie dodatku socjalnego do nowych emerytur na wzor procedury dzialajacej w starym systemie /zdefiniowanego swiadczenia/ czyli 24% od kwoty bazowej. ----- Mam nadzieje, ze Lewica nie bedzie popierac proponowanego rozwiazania przez PSL.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane