50 proc. badanych popiera odebranie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom służb PRL - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Przeciwnego zdania jest 26 proc. badanych.

Pracownia Social Changes, która przeprowadziła badanie na zlecenie portalu wPolityce.pl, zadała ankietowanym pytanie o to, czy popierają odebranie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom służb PRL, takim jak SB i UB.

Dokładnie połowa badanych na tak zadane pytanie odpowiedziała twierdząco, z czego 29 proc. respondentów zdecydowanie popiera takie rozwiązanie, zaś 21 proc. raczej je popiera. Przeciwnego zdania jest 26 proc. badanych, z czego - jak zaznaczono - zdecydowany sprzeciw wyraża 14 proc., zaś 12 proc. badanych na zadane pytanie odpowiedziało, że odebrania przywilejów raczej nie popiera.

24 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Jak wskazuje portal, odebranie przywilejów popiera 77 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, oraz 41 wyborców Koalicji Obywatelskiej. 42 proc. wyborców KO jest z kolei przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Przeciwników wśród zwolenników PiS jest 10 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 20 do 24 grudnia 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1044.