statystyki

Podwyżka dopłat do pensji pod znakiem zapytania

autor: Michalina Topolewska28.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 28.11.2019, 07:49
niepełnosprawny

Niestety MRPiPS milczy w tej sprawie. Również na pytanie DGP, wysłane 18 listopada, do tej pory nie przesłało odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Mimo że do końca roku został niecały miesiąc, pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy w 2020 r. dojdzie do odmrożenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Jest to kluczowa informacja dla ponad 38 tys. przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi i korzystają z wypłacanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dopłat do ich pensji. Kwoty tych subsydiów płacowych są zróżnicowane w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika i wynoszą 450 zł, 1125 zł oraz 1800 zł dla osób z odpowiednio lekkim, umiarkowanym i znacznym jej poziomem. Dodatkowo mogą one ulec zwiększeniu o 600 zł, jeśli w stosunku do zatrudnionego orzeczone zostało jedno ze schorzeń specjalnych, np. epilepsja lub choroba psychiczna.

Problem w tym, że taka wysokość dopłat obowiązuje od 2014 r., dlatego zarówno pracodawcy, jak i związki zawodowe od dawna postulują ich podwyższenie.

– Oczekujemy jakiegoś ruchu po stronie rządu, bo efekt zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych, jaki mają dawać dopłaty do pensji w obliczu ich tak długiego zamrożenia, pozostaje tylko zapisem na papierze. Nie bierze bowiem w ogóle pod uwagę realnych, bieżących kosztów działalności firm – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • aha(2019-11-28 18:27) Zgłoś naruszenie 12

    Panowie i panie z dojnej zmiany znowu okradną niepełnosprawnych. Z f-szu Solidarności stworzonego dla niepełnosprawnych chcą zabrać na 13 em. dla każdego nie bacząc w jakiej wysokości jest emerytura. Pacynka kolaborantów Watykanu i faszystów RP wyda na żarcie dla kota a dla niepełnosprawnych nie będzie.

    Odpowiedz
  • znaczny(2019-12-09 08:57) Zgłoś naruszenie 10

    co zrobiło dla niepełnosprawnych peło i oskarek?kto chce to pamięta!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane