statystyki

Podwyżka dopłat do pensji pod znakiem zapytania

autor: Michalina Topolewska28.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 28.11.2019, 07:49
niepełnosprawny

Niestety MRPiPS milczy w tej sprawie. Również na pytanie DGP, wysłane 18 listopada, do tej pory nie przesłało odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Mimo że do końca roku został niecały miesiąc, pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy w 2020 r. dojdzie do odmrożenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Jest to kluczowa informacja dla ponad 38 tys. przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi i korzystają z wypłacanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dopłat do ich pensji. Kwoty tych subsydiów płacowych są zróżnicowane w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika i wynoszą 450 zł, 1125 zł oraz 1800 zł dla osób z odpowiednio lekkim, umiarkowanym i znacznym jej poziomem. Dodatkowo mogą one ulec zwiększeniu o 600 zł, jeśli w stosunku do zatrudnionego orzeczone zostało jedno ze schorzeń specjalnych, np. epilepsja lub choroba psychiczna.

Problem w tym, że taka wysokość dopłat obowiązuje od 2014 r., dlatego zarówno pracodawcy, jak i związki zawodowe od dawna postulują ich podwyższenie.

– Oczekujemy jakiegoś ruchu po stronie rządu, bo efekt zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych, jaki mają dawać dopłaty do pensji w obliczu ich tak długiego zamrożenia, pozostaje tylko zapisem na papierze. Nie bierze bowiem w ogóle pod uwagę realnych, bieżących kosztów działalności firm – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • aha(2019-11-28 18:27) Zgłoś naruszenie 12

    Panowie i panie z dojnej zmiany znowu okradną niepełnosprawnych. Z f-szu Solidarności stworzonego dla niepełnosprawnych chcą zabrać na 13 em. dla każdego nie bacząc w jakiej wysokości jest emerytura. Pacynka kolaborantów Watykanu i faszystów RP wyda na żarcie dla kota a dla niepełnosprawnych nie będzie.

    Odpowiedz
  • znaczny(2019-12-09 08:57) Zgłoś naruszenie 10

    co zrobiło dla niepełnosprawnych peło i oskarek?kto chce to pamięta!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane