statystyki

Bez umowy nie ma rodzinnego domu pomocy

autor: Michalina Topolewska23.10.2019, 20:00
senior, smutek

Wprowadzenie nowego wymogu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uzasadnia tym, że ma to zapobiegać nieprawidłowościom, jakie występują w przypadku prywatnych placówek zapewniających całodobową opiekę prowadzonych w formie działalności gospodarczej. Co do zasady muszą one mieć zezwolenie wojewody, a za jego brak grożą kary finansowe. W praktyce zdarzało się zaś tak, że takie nielegalne placówki, które nie miały zezwolenia, wskazywały, że są rodzinnymi domami pomocy. Wymóg posiadania przez rodzinną placówkę umowy z gminą ma zapobiec takim sytuacjom.źródło: ShutterStock

Organizacja pożytku publicznego lub osoba fizyczna, która chce prowadzić rodzinny dom pomocy, musi mieć podpisaną umowę z gminą, na terenie której jest jego siedziba.

Taka zmiana została wprowadzona do przepisów ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.) w ramach jej ostatniej nowelizacji.

Rodzinny dom pomocy jest placówką świadczącą całodobowe usługi opiekuńcze i bytowe osobom starszym lub niepełnosprawnym, która działa podobnie jak dom pomocy społecznej, tylko ma bardziej kameralny charakter. W rodzinnym domu może bowiem przebywać nie więcej niż osiem osób (minimum musi to być trzech mieszkańców), a prawo do ich prowadzenia mają tylko osoby fizyczne oraz organizacje pożytku publicznego. Dodatkowo na skutek zmiany przepisów, która zaczęła obowiązywać w tym miesiącu, jego funkcjonowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy została podpisana umowa między prowadzącym placówkę a gminą, na terenie której się ona mieści.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane