statystyki

Bez umowy nie ma rodzinnego domu pomocy

autor: Michalina Topolewska23.10.2019, 20:00
senior, smutek

Wprowadzenie nowego wymogu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uzasadnia tym, że ma to zapobiegać nieprawidłowościom, jakie występują w przypadku prywatnych placówek zapewniających całodobową opiekę prowadzonych w formie działalności gospodarczej. Co do zasady muszą one mieć zezwolenie wojewody, a za jego brak grożą kary finansowe. W praktyce zdarzało się zaś tak, że takie nielegalne placówki, które nie miały zezwolenia, wskazywały, że są rodzinnymi domami pomocy. Wymóg posiadania przez rodzinną placówkę umowy z gminą ma zapobiec takim sytuacjom.źródło: ShutterStock

Organizacja pożytku publicznego lub osoba fizyczna, która chce prowadzić rodzinny dom pomocy, musi mieć podpisaną umowę z gminą, na terenie której jest jego siedziba.

Taka zmiana została wprowadzona do przepisów ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.) w ramach jej ostatniej nowelizacji.

Rodzinny dom pomocy jest placówką świadczącą całodobowe usługi opiekuńcze i bytowe osobom starszym lub niepełnosprawnym, która działa podobnie jak dom pomocy społecznej, tylko ma bardziej kameralny charakter. W rodzinnym domu może bowiem przebywać nie więcej niż osiem osób (minimum musi to być trzech mieszkańców), a prawo do ich prowadzenia mają tylko osoby fizyczne oraz organizacje pożytku publicznego. Dodatkowo na skutek zmiany przepisów, która zaczęła obowiązywać w tym miesiącu, jego funkcjonowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy została podpisana umowa między prowadzącym placówkę a gminą, na terenie której się ona mieści.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane