43 mln zł dla instytucji na likwidację barier architektonicznych

autor: Michalina Topolewska09.10.2019, 08:37; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:37
Gminy, instytucje kultury, spółki komunalne oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki na zakup i montaż wind w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Gminy, instytucje kultury, spółki komunalne oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki na zakup i montaż wind w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.źródło: ShutterStock

Gminy, instytucje kultury, spółki komunalne oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki na zakup i montaż wind w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszu Dostępności (FD), który został utworzony na podstawie ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. poz. 1696). Gromadzonymi w nim środkami zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, który właśnie ogłosił nabór wniosków o udzielenie pożyczek. Uzyskane w ten sposób pieniądze będą mogły być spożytkowane na przedsięwzięcia zapewniające lub poprawiające dostępność budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Chodzi o likwidację barier w poruszaniu się, m.in. modernizację dojścia do budynku poprzez budowę pochylni, montaż windy oraz poręczy i uchwytów w korytarzach. Z kolei w ramach niwelowania przeszkód w komunikowaniu się pożyczka może być wydana np. na oznaczenie wejść do budynków pasem ostrzegawczym, zakup instalacji dźwiękowej i świetlnej, specjalne oznakowanie budynku. Co istotne, wsparciu będą mogły podlegać inwestycje już rozpoczęte w dniu składania wniosku.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane