statystyki

Doręczenie komornicze także w sprawach prawa pracy

autor: Jadwiga Sztabińska26.09.2019, 11:11; Aktualizacja: 26.09.2019, 11:11
Piotr Lewandowski radca prawny, szef Zespołu Sporów Sądowych w kancelarii Raczkowski Paruch

Piotr Lewandowski radca prawny, szef Zespołu Sporów Sądowych w kancelarii Raczkowski Paruchźródło: DGP

Rzadko jednak będzie mieć ono zastosowanie, gdy z powództwem występuje pracownik. Natomiast gdy pozew wnosi firma – jak najbardziej. Jeśli więc zatrudniony nie odbierze żadnego pisma w sprawie, to pracodawca będzie musiał skorzystać z usług komornika. I za to zapłacić.

Taki scenariusz stanie się realny po 7 listopada 2019 r. Tego dnia zacznie obowiązywać nowy art. 139 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), który wprowadza doręczenie komornicze. A że nie ma wyjątków, będzie ono dotyczyło również pracodawców i pracowników. Tych ostatnich jednak mniej, a nawet – jak twierdzą niektórzy nasi eksperci – absolutnie wyjątkowo. [opinie] Ma to potwierdzenie w uzasadnieniu dla pomysłu takiej metody dostarczania pism procesowych. Doręczenie komornicze powstało bowiem z myślą o osobach fizycznych, głównie mieszkańcach małych miejscowości, którzy po wyjeździe za granicę nie zaktualizowali swojego adresu, w związku z czym często nie wiedzą, że przeciwko nim toczy się jakaś sprawa sądowa.

opinie ekspertów

K oszty procesu wzrosną, pracodawca będzie bowiem musiał uiszczać opłatę dla komornika. Z kolei pracownik wnoszący powództwo nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa 50 tys. zł. Pracownik jest też zasadniczo zwolniony od ponoszenia wydatków. Wprowadzono jednak zasadę, że koszty doręczenia za pośrednictwem komornika obciążają strony. Jeśli zatem pracownik będzie powodem zobowiązanym do skorzystania z takiej czynności komorniczej, to nie zawsze uniknie obowiązku pokrycia tej dodatkowej opłaty. Trudno tu uzasadnić brak całkowitego wyłączenia, zwłaszcza że spory z powództwa pracownika to najczęściej sprawy, w których adres prowadzących działalność pracodawców nie budzi wątpliwości, bo wynika z KRS lub CEIDG.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane