2 września został udostępniony wniosek o 500 plus dla osób niepełnosprawnych łącznie z wykazem świadczeń. Ta data jest dowodem profesjonalnego podejścia, ponieważ ustawa wchodzi w życie dopiero w październiku.

Jak zaznacza prezes ZUS już wpłynęło ponad 3 tys. wniosków. Do końca marca 2020 roku maksymalnie może wpłynąć 850 tys. wniosków. Później sytuacja ustabilizuje się.

- Posiadane dotychczas orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które jest ważne w momencie składani wniosku jest wystarczające. Około 200 tys. osób posiada takie orzeczenie, mamy to rozpoznane w naszych systemach. Natomiast około 600 tys. będzie musiało ubiegać się o orzeczenie.

Jak długo czeka się na orzeczenie? ZUS ma miesiąc czasu na wydanie decyzji. Natomiast na pierwsze dwa miesiące jest przeznaczone 60 dni i jest to okres wystarczający na to, aby rozpatrzeć wszystkie warunki, takie jak sytuacja dochodowa ze świadczeń

Gertruda Uścińska podkreśla, że ZUS już zgłosił zapotrzebowanie na dodatkowe zatrudnienie 200 lekarz na okres kilku miesięcy.