statystyki

Żołnierz WOT zachowuje status bezrobotnego

autor: Artur Radwan24.08.2019, 08:00
Wojewoda małopolski na skutek skargi rzecznika praw obywatelskich uchylił decyzję prezydenta Krakowa, który odebrał terytorialsowi status bezrobotnego. Służba niezawodowa nie pozbawia tego uprawnienia.

Wojewoda małopolski na skutek skargi rzecznika praw obywatelskich uchylił decyzję prezydenta Krakowa, który odebrał terytorialsowi status bezrobotnego. Służba niezawodowa nie pozbawia tego uprawnienia.źródło: ShutterStock

Wojewoda małopolski na skutek skargi rzecznika praw obywatelskich uchylił decyzję prezydenta Krakowa, który odebrał terytorialsowi status bezrobotnego. Służba niezawodowa nie pozbawia tego uprawnienia.

W 2018 r. absolwent studiów wyższych zarejestrował się w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie jako osoba bezrobotna. Nie przysługiwało mu prawo do zasiłku, został tylko zgłoszony do ubezpieczenia. Po paru tygodniach rozpoczął służbę w WOT i odbył szkolenie, za które otrzymał uposażenie. W urzędzie pracy powiedziano mu, że ma podwójne ubezpieczenie i zostaje skreślony z listy osób bezrobotnych. Nie mógł już skorzystać z fachowej pomocy doradcy zawodowego ani też wziąć udziału w projekcie finansowanym z UE.

Od decyzji urzędu odwołał się do wojewody. Ten jednak ją podtrzymał, powołując się na definicję bezrobotnego z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Podkreślił, że obowiązkowi ubezpieczenia społecznego podlegają żołnierze odbywający ćwiczenia wojskowe. A skarżący, po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy i uznaniu za osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku, został powołany do terytorialnej służby wojskowej i za czas odbywania ćwiczeń wojskowych otrzymał uposażenie.

Z taką argumentacją nie zgadzał się rzecznik praw obywatelskich, który od decyzji wojewody w lipcu 2019 r. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane