statystyki

Wyższe opłaty za niesegregowanie odpadów: Sprawdź co jeszcze przyjął Senat

15.07.2019, 09:40; Aktualizacja: 15.07.2019, 09:40
Senat zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy wprowadzają co najmniej dwukrotnie większą stawkę za niesegregowanie odpadów.

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy wprowadzają co najmniej dwukrotnie większą stawkę za niesegregowanie odpadów.źródło: ShutterStock

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy wprowadzają co najmniej dwukrotnie większą stawkę za niesegregowanie odpadów.

Urlop szkoleniowy w wymiarze sześciu dni rocznie i możliwość kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo również na studiach pierwszego stopnia prowadzonych w formie niestacjonarnej – to główne zmiany wprowadzane nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą na ostatnim posiedzeniu przyjął Senat. Urlop ma być przeznaczony m.in. na uczestniczenie w szkoleniach, konferencjach naukowych i kursach naukowych. Udzielany będzie za zgodą pracodawcy. Druga z wprowadzanych zmian jest odpowiedzią na potrzeby osób, które chciałyby łączyć naukę zawodu z pracą. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent.

W piątek Senat przyjął bez poprawek ustawę z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Ustawa ta implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/2341 z 14 grudnia 2014 r. (tzw. dyrektywę IORP 2) mającą na celu harmonizację zasad dotyczących nadzoru i zarządzania oraz organizacji instytucji pracowniczych programów emerytalnych (IORP), ułatwienie mobilności pracowników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz uregulowanie zasad działalności transgranicznej IORP. Ma ona zagwarantować oszczędzającym dostęp do zrozumiałej i czytelnej informacji na temat przysługujących im uprawnień, poprawienie poziomu bezpieczeństwa inwestycji w związku z wprowadzeniem odpowiedniej polityki wynagrodzeń oraz zasad polityki inwestycyjnej, a także, dzięki umożliwieniu pracowniczym funduszom emerytalnym prowadzenia działalności transgranicznej.

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy wprowadzają co najmniej dwukrotnie większą stawkę za niesegregowanie odpadów. Maksymalnie będzie mogła być cztery razy większa od ponoszonej przez mieszkańców, którzy dzielą śmieci na frakcje. Senat utrzymał przepis, z którym nie zgadzają się samorządowcy – właściciele nieruchomości niezamieszkanych, czyli np. biurowców będą przystępować do systemu odbioru odpadów zorganizowanego przez gminy dobrowolnie. Jedna z poprawek mówi, że gminy będą mogły w regulaminie określić kryteria selektywnej zbiórki – takich nie ma w ustawie. Ponadto opłatą recyklingową objęte zostaną wszystkie torby foliowe (oprócz tzw. zrywek) – obecnie 20 gr (plus VAT) płacimy tylko za foliówki cieńsze.

Senatorowie zgłosili poprawki do ustawy, która przewiduje oddanie Skarbowi Państwa gruntów stanowiących własność Gdańska. Ma to służyć usprawnieniu przygotowań do budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Przyjęte przez senatorów poprawki mają charakter redakcyjny i dostosowujący ją do innych przepisów. Zdaniem polityków opozycji specustawa jest zamachem na niezależność samorządu, zaś w ocenie samorządowców to niebezpieczny precedens pozbawienia społeczności miasta własności. Ustawę ponownie rozpatrzy teraz Sejm.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-07-15 13:39) Zgłoś naruszenie 10

    Niech PiS - owscy senatorowie przespacerują się polasach, brzegami rzek i strumieni, to zobaczą skutki tych radosnych podwyżek cen wywozu śmieci i odpadów...... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane