statystyki

Tylko płacący chorobowe mają prawo do obniżki składek na zwolnieniu

autor: Bożena Wiktorowska04.07.2019, 20:00
1,27 mln osób prowadzących działalność gospodarczą opłaca dobrowolne składki chorobowe

1,27 mln osób prowadzących działalność gospodarczą opłaca dobrowolne składki choroboweźródło: ShutterStock

Prowadzący firmy, którym ZUS przyznał prawo do zasiłku chorobowego, mogą skorzystać z obniżenia składek emerytalno-rentowych w czasie przebywania na zwolnieniu – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

TK uznał, że art. 18 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 300) jest zgodny z ustawą zasadniczą w zakresie, w którym przewiduje, że uprawnienie do zmniejszenia najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w przypadku niezdolności ubezpieczonego do pracy stosuje się tylko wtedy, gdy ubezpieczony z tytułu niezdolności do pracy spełnia nie tylko faktyczne, ale i normatywne warunki do przyznania zasiłku.

Powodem zajęcia się sprawą była skarga konstytucyjna przedsiębiorcy, który spóźnił się z opłaceniem dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe. Stracił tym samym prawo do zasiłku. Pech chciał, że właśnie w tym okresie (w grudniu 2013 r.) uległ wypadkowi. W efekcie od grudnia do stycznia 2014 r. był niezdolny do pracy, ale nie zawiesił działalności gospodarczej.

Mimo zaległości w płaceniu składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorca wystąpił o wypłatę zasiłku chorobowego. ZUS odmówił, a zainteresowany złożył wniosek o wypłatę zasiłku z tytułu wypadku w czasie wykonywania działalności gospodarczej. W kwietniu 2014 r. ZUS po raz drugi odmówił skarżącemu prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie uznał go za wypadek przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Skarżący nie odwołał się od żadnej z tych decyzji.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane