statystyki

Tylko płacący chorobowe mają prawo do obniżki składek na zwolnieniu

autor: Bożena Wiktorowska04.07.2019, 20:00
1,27 mln osób prowadzących działalność gospodarczą opłaca dobrowolne składki chorobowe

1,27 mln osób prowadzących działalność gospodarczą opłaca dobrowolne składki choroboweźródło: ShutterStock

Prowadzący firmy, którym ZUS przyznał prawo do zasiłku chorobowego, mogą skorzystać z obniżenia składek emerytalno-rentowych w czasie przebywania na zwolnieniu – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

TK uznał, że art. 18 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 300) jest zgodny z ustawą zasadniczą w zakresie, w którym przewiduje, że uprawnienie do zmniejszenia najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w przypadku niezdolności ubezpieczonego do pracy stosuje się tylko wtedy, gdy ubezpieczony z tytułu niezdolności do pracy spełnia nie tylko faktyczne, ale i normatywne warunki do przyznania zasiłku.

Powodem zajęcia się sprawą była skarga konstytucyjna przedsiębiorcy, który spóźnił się z opłaceniem dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe. Stracił tym samym prawo do zasiłku. Pech chciał, że właśnie w tym okresie (w grudniu 2013 r.) uległ wypadkowi. W efekcie od grudnia do stycznia 2014 r. był niezdolny do pracy, ale nie zawiesił działalności gospodarczej.

Mimo zaległości w płaceniu składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorca wystąpił o wypłatę zasiłku chorobowego. ZUS odmówił, a zainteresowany złożył wniosek o wypłatę zasiłku z tytułu wypadku w czasie wykonywania działalności gospodarczej. W kwietniu 2014 r. ZUS po raz drugi odmówił skarżącemu prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie uznał go za wypadek przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Skarżący nie odwołał się od żadnej z tych decyzji.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane