statystyki

500+ dla kolejnej grupy. Wiemy, kiedy może zostać wypłacone

autor: Michalina Topolewska03.07.2019, 07:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:05
3 mld zł ma kosztować wypłata nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych

3 mld zł ma kosztować wypłata nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Osoby z emeryturą, rentą lub zasiłkiem stałym będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie, jeśli mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Tak wynika z zapowiedzi projektu ustawy, mającej wprowadzić 500+ dla niepełnosprawnych, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. To realizacja obietnicy złożonej w maju przez premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczyła ona przyznania stałego, miesięcznego dodatku dla tej grupy osób – po tym, jak Polska wygrała spór z Komisją Europejską o podatek handlowy (dochody z tego tytułu mają być jednym z źródeł jego finansowania). To nowe świadczenie ma przysługiwać osobom mającym orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy (w tym w gospodarstwie rolnym) lub służby oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo m.in., do emerytury, renty, renty socjalnej oraz zasiłku stałego, ale ich wysokość nie jest wystarczająca na zaspokojenie potrzeb związanych z naruszeniem sprawności organizmu. To zaś powoduje, że potrzebują one opieki i wsparcia w codziennym życiu.

– Grupa beneficjentów tego dodatku będzie więc szersza, niż wynikało z informacji przedstawianej przez poprzednią rzecznik rządu, która mówiła tylko o rencistach socjalnych. To należy ocenić pozytywnie – mówi dr Rafał Bakalarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Okazuje się jednak, że nowe świadczenie nie dla wszystkich uprawnionych będzie wynosić 500 zł. Jest to związane z tym, że w przepisach ma znaleźć się zastrzeżenie wskazujące, że łączna kwota nowego świadczenia oraz tego pobieranego z systemu emerytalno-rentowego nie będzie mogła przekraczać 1600 zł. Ten limit oznacza też, że część osób w ogóle nie otrzyma 500+.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • całkowita niezdolność do pracy(2019-07-03 17:26) Zgłoś naruszenie 10

  Potrzebuje dodatku do renty socjalnej !!!!!!!!!!!!!!!! Chociaż 200 , aby na leki mi starczyło.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marian(2019-07-04 06:47) Zgłoś naruszenie 00

  I bardzo dobrze, tak powinno bylo byc od poczatku

  Odpowiedz
 • Sturmvogel(2019-07-04 16:21) Zgłoś naruszenie 01

  Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło? Poza tym to dystrybucja środków, trafiają do obywateli, odebrane najprawdziwszej mafii: biznesmenom utrzymującym szemrane kontakty z politykami.

  Odpowiedz
 • Antypis(2019-07-09 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  I co im po tych 500+ jak pietruszki po 40zl. Wprowadza podatek handlowy, znowu wszystko podrozeje. Jedyne co moze obalic Pis to drozyzna w sklepach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane