statystyki

500+ dla kolejnej grupy. Wiemy, kiedy może zostać wypłacone

autor: Michalina Topolewska03.07.2019, 07:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:05
3 mld zł ma kosztować wypłata nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych

3 mld zł ma kosztować wypłata nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Osoby z emeryturą, rentą lub zasiłkiem stałym będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie, jeśli mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Tak wynika z zapowiedzi projektu ustawy, mającej wprowadzić 500+ dla niepełnosprawnych, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. To realizacja obietnicy złożonej w maju przez premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczyła ona przyznania stałego, miesięcznego dodatku dla tej grupy osób – po tym, jak Polska wygrała spór z Komisją Europejską o podatek handlowy (dochody z tego tytułu mają być jednym z źródeł jego finansowania). To nowe świadczenie ma przysługiwać osobom mającym orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy (w tym w gospodarstwie rolnym) lub służby oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo m.in., do emerytury, renty, renty socjalnej oraz zasiłku stałego, ale ich wysokość nie jest wystarczająca na zaspokojenie potrzeb związanych z naruszeniem sprawności organizmu. To zaś powoduje, że potrzebują one opieki i wsparcia w codziennym życiu.

– Grupa beneficjentów tego dodatku będzie więc szersza, niż wynikało z informacji przedstawianej przez poprzednią rzecznik rządu, która mówiła tylko o rencistach socjalnych. To należy ocenić pozytywnie – mówi dr Rafał Bakalarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Okazuje się jednak, że nowe świadczenie nie dla wszystkich uprawnionych będzie wynosić 500 zł. Jest to związane z tym, że w przepisach ma znaleźć się zastrzeżenie wskazujące, że łączna kwota nowego świadczenia oraz tego pobieranego z systemu emerytalno-rentowego nie będzie mogła przekraczać 1600 zł. Ten limit oznacza też, że część osób w ogóle nie otrzyma 500+.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • całkowita niezdolność do pracy(2019-07-03 17:26) Zgłoś naruszenie 10

  Potrzebuje dodatku do renty socjalnej !!!!!!!!!!!!!!!! Chociaż 200 , aby na leki mi starczyło.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marian(2019-07-04 06:47) Zgłoś naruszenie 00

  I bardzo dobrze, tak powinno bylo byc od poczatku

  Odpowiedz
 • Sturmvogel(2019-07-04 16:21) Zgłoś naruszenie 01

  Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło? Poza tym to dystrybucja środków, trafiają do obywateli, odebrane najprawdziwszej mafii: biznesmenom utrzymującym szemrane kontakty z politykami.

  Odpowiedz
 • Antypis(2019-07-09 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  I co im po tych 500+ jak pietruszki po 40zl. Wprowadza podatek handlowy, znowu wszystko podrozeje. Jedyne co moze obalic Pis to drozyzna w sklepach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane