statystyki

Kowary wypłaciły pierwsze świadczenia 500+

autor: Michalina Topolewska02.07.2019, 01:33; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:21
500+

500+źródło: ShutterStock

Rodzice postanowili nie zwlekać ze składaniem wniosków o pieniądze na dzieci z rządowego programu. Samorządy zaś od razu przystąpiły do ich rozpatrywania i niektórzy opiekunowie otrzymali już informacje o przyznaniu świadczenia.

Poniedziałek był pierwszym dniem obowiązywania programu 500+ w nowej, rozszerzonej formule, która pozwala uzyskać świadczenie wychowawcze na każde dziecko w rodzinie bez względu na wysokość dochodów. I chociaż w tym miesiącu wnioski można składać tylko przez internet, to okazało się, że wiele osób postanowiło skorzystać z tej możliwości. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że przez cały wczorajszy dzień ich liczba systematycznie rosła. Już z samego rana było ich 100 tys., po godzinie 12 ich liczba przekroczyła 240 tys., a o 16 wynosiła ponad 353 tys.

– Pierwszy wniosek został już wysłany minutę po północy – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń. Dodaje, że poza formularzem o 500+ część rodziców wysyła od razu drugi o przyznanie 300+ wyprawki szkolnej, ale dotychczas przeważają te pierwsze.

Tak duże zainteresowanie szybkim uzyskaniem wsparcia spowodowało jednak, że strony internetowe niektórych banków miały przejściowe utrudnienia lub opóźnienia w składaniu wniosków. Problemów nie uniknął też portal Emp@tia, czyli drugi kanał ubiegania się o świadczenia online, na którym występowały chwilowe spowolnienia w wysyłaniu druków.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane