statystyki

Potrzebna aktualizacja upoważnień do 500+

autor: Michalina Topolewska18.06.2019, 20:00
Resort przypomina też, że w przypadku gdy obsługa 500+ jest zadaniem OPS, nie może to naruszać norm zatrudnienia pracowników socjalnych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.

Resort przypomina też, że w przypadku gdy obsługa 500+ jest zadaniem OPS, nie może to naruszać norm zatrudnienia pracowników socjalnych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

W związku z tym, że rodzic zamiast decyzji będzie otrzymywał informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na dziecko, odpowiedzialni za prowadzenia postępowań pracownicy muszą mieć upoważnienia uwzględniające tę zmianę.

Od 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.), która przewiduje rezygnację z kryterium dochodowego przy pierwszym potomku w rodzinie i tym samym uprawnia do uzyskania 500 zł na każde dziecko. Tak jak do tej pory za przyznawanie świadczeń będzie odpowiedzialny wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Natomiast w praktyce realizacja tego zadania jest powierzana którejś z jednostek organizacyjnych gminy – najczęściej jest nim ośrodek pomocy społecznej (OPS). Jednocześnie pracownicy takiej instytucji zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy muszą posiadać upoważnienia wydane przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) do tego, aby prowadzić postępowania w sprawie świadczeń wychowawczych oraz wydawać decyzje.

Co istotne, upoważnienia nie musiały być odnawiane przed początkiem kolejnych okresów świadczeniowych – o ile oczywiście nie nastąpiła zmiana sytuacji pracownika ośrodka, np. został przeniesiony na inne stanowisko. Teraz jest jednak inaczej ze względu na jedną z wprowadzanych przez nowelizację zmian. Przyznanie 500 zł na dziecko nie będzie miało już formy decyzji administracyjnej, a informacji przesyłanej rodzicowi na e-maila. To pociągnęło za sobą zmianę treści art. 10 ust. 2, którego zmodyfikowane brzmienie zakłada wydanie upoważnienia do rozstrzygnięć w sprawach o świadczenia wychowawcze, w tym decyzji oraz przekazywania informacji.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane