statystyki

Potrzebna aktualizacja upoważnień do 500+

autor: Michalina Topolewska18.06.2019, 20:00
Resort przypomina też, że w przypadku gdy obsługa 500+ jest zadaniem OPS, nie może to naruszać norm zatrudnienia pracowników socjalnych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.

Resort przypomina też, że w przypadku gdy obsługa 500+ jest zadaniem OPS, nie może to naruszać norm zatrudnienia pracowników socjalnych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

W związku z tym, że rodzic zamiast decyzji będzie otrzymywał informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na dziecko, odpowiedzialni za prowadzenia postępowań pracownicy muszą mieć upoważnienia uwzględniające tę zmianę.

Od 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.), która przewiduje rezygnację z kryterium dochodowego przy pierwszym potomku w rodzinie i tym samym uprawnia do uzyskania 500 zł na każde dziecko. Tak jak do tej pory za przyznawanie świadczeń będzie odpowiedzialny wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Natomiast w praktyce realizacja tego zadania jest powierzana którejś z jednostek organizacyjnych gminy – najczęściej jest nim ośrodek pomocy społecznej (OPS). Jednocześnie pracownicy takiej instytucji zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy muszą posiadać upoważnienia wydane przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) do tego, aby prowadzić postępowania w sprawie świadczeń wychowawczych oraz wydawać decyzje.

Co istotne, upoważnienia nie musiały być odnawiane przed początkiem kolejnych okresów świadczeniowych – o ile oczywiście nie nastąpiła zmiana sytuacji pracownika ośrodka, np. został przeniesiony na inne stanowisko. Teraz jest jednak inaczej ze względu na jedną z wprowadzanych przez nowelizację zmian. Przyznanie 500 zł na dziecko nie będzie miało już formy decyzji administracyjnej, a informacji przesyłanej rodzicowi na e-maila. To pociągnęło za sobą zmianę treści art. 10 ust. 2, którego zmodyfikowane brzmienie zakłada wydanie upoważnienia do rozstrzygnięć w sprawach o świadczenia wychowawcze, w tym decyzji oraz przekazywania informacji.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane