statystyki

Pomysły na przedsiębiorców bez obowiązkowych składek

autor: Bożena Wiktorowska06.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 06.06.2019, 07:43

źródło: DGP

Kancelaria Sejmu skierowała do konsultacji społecznych poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2432 ze zm.). Autorem jest Klub Parlamentarny Kukiz’15. Dokument zakłada likwidację obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez przedsiębiorców.

Autorzy podkreślają, że płacenie składek każdego miesiąca, niezależnie od tego, czy działalność przedsiębiorcy generuje stratę czy zysk, w wielu przypadkach doprowadziło do bankructwa firm. Z danych ZUS wynika, że na koniec 2018 r. zadłużonych było ponad 500 tys. płatników na kwotę 14,5 mld zł. Dużą grupę stanowią firmy jednoosobowe. Około 296 tys. przedsiębiorców ma dług sięgający 4,8 mld zł. Z szacunków posłów wynika, że łączny koszt obciążeń FUS z tytułu projektowanej zmiany może wynieść około 4 mld zł rocznie. Ale okazuje się, że nowe rozwiązanie nie podoba się związkowcom z OPZZ, którzy negatywnie oceniają przedłożony projekt.

– Nasz system zabezpieczenia na starość, którego dominującym elementem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, opiera się na zasadzie solidaryzmu społecznego – podkreśla Bogdan Grzybowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ. – Składki osób pracujących wpływające do ZUS nie są ani odkładane, ani tym bardziej inwestowane. Na indywidualnych kontach istnieją tylko w formie wirtualnego zapisu, a prawdziwe pieniądze wprost idą na finansowanie bieżących emerytur dzisiejszych seniorów – dodaje.

Związkowcy przypominają, że na jednego emeryta zrzuca się czterech pracujących. Za 30 lat na jednego seniora, który zakończy karierę zawodową, pracować będą statystycznie niespełna dwie osoby.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane