statystyki

Każde stypendium bezrobotnego dochodem

autor: Michalina Topolewska08.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 08.05.2019, 07:57
Część osób otrzymujących wsparcie z PUP nie miała nieuzasadnionej preferencji przy ubieganiu się o świadczenia na dzieci, dochodem nieopodatkowanym będą wszystkie stypendia dla bezrobotnych niezależnie od podmiotu, który je wypłaca.

Część osób otrzymujących wsparcie z PUP nie miała nieuzasadnionej preferencji przy ubieganiu się o świadczenia na dzieci, dochodem nieopodatkowanym będą wszystkie stypendia dla bezrobotnych niezależnie od podmiotu, który je wypłaca.źródło: ShutterStock

Świadczenia finansowane nie tylko ze środków UE, ale też z Funduszu Pracy będą wliczane do dochodu wnioskujących o zasiłek na dziecko oraz wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego.

Taka zmiana została zaproponowana w projekcie ustawy dotyczącym 300 zł na wyprawkę szkolną. Stypendium przysługuje osobie bezrobotnej, która odbywa m.in. staż czy szkolenie finansowane ze środków FP. W związku z realizacją przez wiele powiatowych urzędów pracy (PUP) projektów unijnych w niektórych przypadkach koszty tego świadczenia są jednak pokrywane z pieniędzy UE i nie są opodatkowane.

To rozróżnienie jest istotne dla ustalania prawa do świadczeń rodzinnych (a także z FA, gdzie stosowane są te same przepisy). Przy sprawdzaniu, czy rodzina nie przekracza kryterium pozwalającego na przyznanie wsparcia, brane są bowiem pod uwagę dochody opodatkowane oraz te, od których nie jest odprowadzana należność do fiskusa, ale tylko wtedy, gdy są one wymienione w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych .


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane