Policjanci oczyszczeni z zarzutów będą mogli wrócić do służby

autor: Bożena Wiktorowska15.04.2019, 12:03; Aktualizacja: 15.04.2019, 12:04
Sejm uchwalił w piątek ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Dokument umożliwi przywrócenie do służby tych funkcjonariuszy, którzy na podstawie pomówień zostali z niej wydaleni.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Dokument umożliwi przywrócenie do służby tych funkcjonariuszy, którzy na podstawie pomówień zostali z niej wydaleni.źródło: ShutterStock

Sejm uchwalił w piątek ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Dokument umożliwi przywrócenie do służby tych funkcjonariuszy, którzy na podstawie pomówień zostali z niej wydaleni.

Po wejściu w życie nowych przepisów byli policjanci będą mogli ubiegać się o wznowienie postępowania, przy czym co do zasady nie będzie można tego zrobić po upływie 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego. Termin ten nie będzie jednak miał zastosowania „do spraw o wznowienie postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem o wydaleniu ze służby.” W praktyce to oznacza, że ustawa zakłada całkowite zniesienie terminowego ograniczenia prawa funkcjonariusza do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego na jego korzyść. Nowe przepisy naprawiają zaszłość wobec osób, które niesłusznie oskarżone utraciły pracę. Teraz nie tylko będą mogły wrócić do służby, ale także ubiegać się o emerytury mundurowe.

Nowe rozwiązania będą miały zastosowanie wobec policjantów, strażaków, Policji i Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz Straży Marszałkowskiej. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane