statystyki

W szkole dla dorosłych 300+ też możliwe

autor: Michalina Topolewska03.04.2019, 16:00
Uznanie, że syn skarżącej będący uczniem szkoły podstawowej dla dorosłych miałby być wyłączony z prawa do otrzymania świadczenia, powodowałoby bowiem, że znajdowałby się w sytuacji gorszej względem innych dzieci kształcących się w szkołach podstawowych.

Uznanie, że syn skarżącej będący uczniem szkoły podstawowej dla dorosłych miałby być wyłączony z prawa do otrzymania świadczenia, powodowałoby bowiem, że znajdowałby się w sytuacji gorszej względem innych dzieci kształcących się w szkołach podstawowych.źródło: ShutterStock

Jeśli placówka oświatowa, w której uczy się dziecko, pełni dla niego funkcję szkoły podstawowej, to jego rodzic powinien otrzymać świadczenie z programu „Dobry start”.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Szczecinie, który rozpatrywał skargę w sprawie decyzji odmawiającej matce 300 zł na wyprawkę szkolną. Gmina wydała takie rozstrzygnięcie, powołując się na to, że jej syn uczył się w szkole, która nie uprawnia do uzyskania tego świadczenia. Była to bowiem szkoła dla dorosłych prowadzona przez Ochotniczy Hufiec Pracy (OHP) Tymczasem zgodnie z par. 3 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061) świadczenie może być przyznane, jeśli dziecko uczy się w m.in. szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej – z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych.

Matka odwołała się od decyzji gminy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wskazała w nim, że jej syn ma skończone 16 lat i faktycznie uczęszcza do szkoły dla dorosłych, ale jest w niej słuchaczem siódmej klasy szkoły podstawowej. Organ nie uwzględnił jej zarzutów co do błędnej interpretacji przepisów i utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję. Kobieta złożyła więc skargę do WSA w Szczecinie, który przyznał jej rację.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-04-04 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Lista beneficjentów coraz dłuższa a PiS obiecuje obniżenie VAT o 5%. To skąd wezmą pieniążki, dodrukuje się.......?. 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane