statystyki

W szkole dla dorosłych 300+ też możliwe

autor: Michalina Topolewska03.04.2019, 16:00
Uznanie, że syn skarżącej będący uczniem szkoły podstawowej dla dorosłych miałby być wyłączony z prawa do otrzymania świadczenia, powodowałoby bowiem, że znajdowałby się w sytuacji gorszej względem innych dzieci kształcących się w szkołach podstawowych.

Uznanie, że syn skarżącej będący uczniem szkoły podstawowej dla dorosłych miałby być wyłączony z prawa do otrzymania świadczenia, powodowałoby bowiem, że znajdowałby się w sytuacji gorszej względem innych dzieci kształcących się w szkołach podstawowych.źródło: ShutterStock

Jeśli placówka oświatowa, w której uczy się dziecko, pełni dla niego funkcję szkoły podstawowej, to jego rodzic powinien otrzymać świadczenie z programu „Dobry start”.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Szczecinie, który rozpatrywał skargę w sprawie decyzji odmawiającej matce 300 zł na wyprawkę szkolną. Gmina wydała takie rozstrzygnięcie, powołując się na to, że jej syn uczył się w szkole, która nie uprawnia do uzyskania tego świadczenia. Była to bowiem szkoła dla dorosłych prowadzona przez Ochotniczy Hufiec Pracy (OHP) Tymczasem zgodnie z par. 3 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061) świadczenie może być przyznane, jeśli dziecko uczy się w m.in. szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej – z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych.

Matka odwołała się od decyzji gminy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wskazała w nim, że jej syn ma skończone 16 lat i faktycznie uczęszcza do szkoły dla dorosłych, ale jest w niej słuchaczem siódmej klasy szkoły podstawowej. Organ nie uwzględnił jej zarzutów co do błędnej interpretacji przepisów i utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję. Kobieta złożyła więc skargę do WSA w Szczecinie, który przyznał jej rację.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-04-04 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Lista beneficjentów coraz dłuższa a PiS obiecuje obniżenie VAT o 5%. To skąd wezmą pieniążki, dodrukuje się.......?. 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane