■ PROJEKT USTAWY O UBEZPIECZENIU PIELĘGNACYJNYM. Jak już informowaliśmy w środę (GP nr 167), projekt ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym zakłada, że wszyscy Polacy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym wraz z rolnikami indywidualnymi płaciliby 2 proc. składki na to ubezpieczenie. Wczoraj projekt ten został oficjalnie przez kierownictwo resortu zdrowia. Zdaniem ministra zdrowia Zbigniewa Religi, ustawa pozwoli na zapewnienie opieki ludziom, którzy z powodu choroby lub wypadku albo podeszłego wieku są zdani na pomoc innych.
Więcej www.mz.gov.pl
■ NIE BĘDZIE PRZENOSZENIA NOWORODKÓW. Lekarze neonatolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie podpisali krótkoterminowe umowy, które umożliwią pozostanie lekarzy na oddziale po 31 sierpnia, mimo złożonych wypowiedzeń z pracy i zapewnienie właściwej opieki noworodkom do czasu ich wypisania. W związku z tym na razie nie będzie przenoszenia małych pacjentów do innych placówek - poinformował wczoraj dyrektor szpitala Bernard Waśko.
Więcej www.ozzl.org.pl
■ STRAJK KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W KIELCACH. Nieskuteczna okazała się akcja usunięcia strajkujących od 14 sierpnia kierowców kieleckiego MPK z okupowanej przez nich zajezdni. Wyprowadzeni w nocy z wtorku na środę przez firmę ochroniarską związkowcy weszli rano ponownie na teren bazy. Ochroniarze i zarząd spółki w asyście policji opuścili po godz. 15 budynek, od którego oddzielał uczestników strajku kordon policjantów. Według prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego, zgodnie z prawem w zaistniałej sytuacji za bezpieczeństwo, ład i porządek na terenie zajezdni odpowiada policja.
Więcej www.um.kielce.pl
■ NOWY SZEF URZĘDU KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ. Tomasz Nowakowski, dotychczasowy wiceminister rozwoju regionalnego, został nowym szefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Zastąpił na tym stanowisku Ewę Tamecką-Ośniecką, która złożyła dymisję 16 sierpnia. Tomasz Nowakowski urodził się 5 kwietnia 1974 r. w Strzelinie. W 1998 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem Międzynarodowego Studium Prawa Francuskiego i Europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Poitiers (Francja).
Więcej www.kprm.gov.pl
■ LEKARZE ODRZUCILI PROPOZYCJĘ PODWYŻKI. Strajkujący od początku ogólnopolskiej akcji protestacyjnej lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku (woj. mazowieckie) odrzucili wczoraj propozycję podwyżek płac, przedstawioną przez dyrekcję tej placówki. Obie strony deklarują jednak gotowość do dalszych negocjacji.
Więcej www.ozzl.org.pl