statystyki

300+ bez domniemania. Opieka naprzemienna musi być ustalona przez sąd

autor: Michalina Topolewska20.02.2019, 08:42; Aktualizacja: 20.02.2019, 09:51
Zdaniem WSA, chociaż ta interpretacja przepisów odwołuje się do ustawy z 11 lutego 2016 r., to jednak poprzez analogię znajduje zastosowanie również w przypadku świadczenia z programu „Dobry start”.

Zdaniem WSA, chociaż ta interpretacja przepisów odwołuje się do ustawy z 11 lutego 2016 r., to jednak poprzez analogię znajduje zastosowanie również w przypadku świadczenia z programu „Dobry start”.źródło: ShutterStock

Instytucja prowadząca postępowanie w sprawie świadczenia 300+ nie może domniemywać, że rodzice zajmują się dzieckiem naprzemiennie, bo jest to kompetencja sądu rodzinnego.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia z programu „Dobry start”, czyli 300 zł wsparcia na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej. Gmina odmówiła jego przyznania ojcu dziecka, uzasadniając to tym, że nie spełnia warunków do jego uzyskania wynikających z par. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061). Przepis ten przewiduje, że świadczenie przysługuje w wysokości 300 zł, ale w przypadku, gdy dziecko – zgodnie z orzeczeniem sądu – znajduje się pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwota jest między nich dzielona po połowie.

Jednak gmina uznała, że sposób, w jaki ojciec zajmuje się synem, nie spełnia tego kryterium. Postanowienie sądu wskazywało bowiem, że co prawda wykonanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim powierzone zostało obojgu rodzicom, ale jego miejscem zamieszkania będzie to, w którym mieszka matka. Dodatkowo określono w nim, jak będą wyglądać jego kontakty z ojcem.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane