statystyki

Przepychanki wokół e-zwolnień. Lekarze przeciwni elektronizacji

autor: Bożena Wiktorowska26.11.2018, 09:07; Aktualizacja: 26.11.2018, 10:19
Zwolnienie lekarskie jest podstawą nie tylko uznania nieobecności w pracy, a także wypłaty zasiłku chorobowego.

Zwolnienie lekarskie jest podstawą nie tylko uznania nieobecności w pracy, a także wypłaty zasiłku chorobowego.źródło: ShutterStock

Po 1 grudnia pacjenci nadal będą otrzymywać papierowe druki, bo lekarze nie chcą się zgodzić na przymusową elektronizację. Pracodawcy twierdzą, że będą honorować takie potwierdzenia choroby. ZUS zaś zapewnia, że żaden ubezpieczony nie będzie poszkodowany.

W sprawie elektronicznych zwolnień nie odpuszczają ani lekarze, ani rząd. Ci pierwsi zapowiadają, że będą wystawiać zaświadczenia w tradycyjnej formie, a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że od grudniowego terminu nie ma odwrotu.

– Oficjalnie wszystko jest w jak najlepszym porządku. ZUS się chwali liczbami wystawionych e-zwolnień. Ale jeśli się przyjrzeć dokładnie, widać, że im dalej od dużych miast, tym ta liczba jest mniejsza. To właśnie w małych miejscowościach, gdzie pracują emerytowani lekarze bez dostępu do sieci, chorzy nie dostaną e-zwolnień – zauważa prof. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS.

Jak udało się nam ustalić, resorty zdrowia i rodziny wspólnie z prezesem NFZ mają przygotować „mapę ryzyk oraz plan działania w sytuacji kryzysowej”. Chodzi o przypadki, kiedy część lekarzy, mimo takiego obowiązku, od 1 grudnia nie będzie wystawiać zwolnień elektronicznych. Do oddziałów ZUS trafiły wytyczne dotyczące zakończenia obsługi papierowych zwolnień lekarskich oraz trybu postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Greg(2018-11-27 00:58) Zgłoś naruszenie 30

    Nie rozumię skąd ten opór w wystawianiu zwolnień elektronicznie ? To tak jakby dziś ktoś upirał się , że rachunki i paragony będzie tylko wystawiać ,, ręcznie na blankietach,, . W czym tkwi problem ? Ile na tym straci lekarz? Boją soę że elektronicznie będzie można ekspresowo sprawdzić jaki lekarz i ile zwolnień wystawia ? Który lekarz leczy a który tylko wystawia zwolnienia ?

    Odpowiedz
  • Zeghar(2018-11-26 19:37) Zgłoś naruszenie 31

    Nie ma problemu. Lekarz nie wystawiający e-zwolnień ma zawieszone uprawnienia. Kropka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane