statystyki

Sposób na podwyżki? Strajk L4 to skuteczna metoda, więc się przyjęła

autor: Bożena Wiktorowska, Ms, Krzysztof Markowski21.11.2018, 07:01; Aktualizacja: 21.11.2018, 08:12
Protest związkowy, zdjęcie ilustracyjne.

Protest związkowy, zdjęcie ilustracyjne.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adam Stepien Agencja Gazeta

Przedstawiciele różnych zawodów zapowiadają „chore protesty” . I wydaje się, że uda im się zmobilizować wystarczająco wielu chętnych.

– Walczymy o nasze prawa, zdrowie, a przy okazji o lepsze wynagrodzenie. Pracownik chory gorzej pracuje. I niech rząd wyciągnie z tego wnioski – mówi DGP Jan Guz, szef OPZZ.

Jak podkreśla, nie chodzi o to, aby brać celowo zwolnienia lekarskie. – Ale jak zdrowie szwankuje, to idziemy na zwolnienie, bo nie mamy motywacji do pracy. To sygnał dla pracodawcy, ale i dla rządu, żeby zaczął rozwiązywać problemy, które my jako związki sygnalizujemy – wyjaśnia Guz i ostrzega, że zwolnienia mogą się skumulować w jednym czasie. I zmusić pracodawcę do uległości i dogadania się.

Zakończony niedawno protest policjantów okazał się bardzo skuteczny. Funkcjonariusze formalnie nie mogą protestować, ale by wzmocnić swoją pozycję w negocjacjach z rządem, masowo brali zwolnienia lekarskie. W szczycie protestu – przed 11 listopada, kiedy zaplanowano wiele imprez, którym trzeba było zapewnić bezpieczeństwo – na zwolnieniach mogło być ponad 30 tys. policjantów.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (30)

  • Baba dziada(2018-11-21 12:53) Zgłoś naruszenie 300

    Już niedługo w sądach SĄDOWA GRYPA. To dopiero będzie paraliż. W końcu ktoś zauważy że sądy i prokuratury to nie tylko sędziowie i prokuratorzy ale też urzędnicy dymani co roku przez kolejnych " nic nie mogę ministrów".

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2018-11-21 10:22) Zgłoś naruszenie 280

    No coz efekt domina - po prostu wielu osobom z tzw.sektora publicznego brakuje na tzw.przezycie. Np. w sadach wynagrodzenie dla sedziow siegnelo kosmosu (Prok.Kraj. po 20 tys zł w zwyż, a w Rej. ponad 10 tys zł + 38 dni urlopu),a pracownik biurowy robi z urlopem 26 dni w roku za min. wynagrodzenie ok. 2200 zł brutto (5 razy mniej niz min.wynagrodzenie sędziego/prok., bo jeszcze jego wynagrodzenie jest o-ZUSOWANE) !!! Podobnie jest w inspekcjach rzadowych - brak jest specjalistow z kazdej dziedziny bo nie ma chetnych do pracy za minimalne wynagrodzenie,a jak juz jest to taki co ma dwie lewe do wszystkiego!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czyli Urzędnicy Wszystkich Urzędów łączcie się..(2018-11-21 10:38) Zgłoś naruszenie 250

    W takiej Francji czy Niemczech Urzędnik to marzenie ściętej głowy. Płace wysokie, poważanie, wiek emerytalny 50 lat..... W Polsce to wyrobnik za minimalną krajową. Niedługo wszystkie grupy zawodowe wydymają nadwyżkę budżetową wg. zasady Kto pierwszy na L4 ten lepszy. Służbom w Polsce L4 wyszło na zdrowie

    Odpowiedz
  • adi(2018-11-21 10:53) Zgłoś naruszenie 63

    Jaka płaca taka praca, a jaki termin taka odpowiedź....

    Odpowiedz
  • SB(2018-11-21 22:06) Zgłoś naruszenie 64

    Jak zwykle nisko uposażeni,wiecznie zapracowani (20 godz. tygodniowo,2 miesiące wakacji,2 tygodnie ferii itd) nauczyciele walczą o dobro wychowanków (swoich). TO JUŻ JEST DZI-TWO

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gosc(2018-11-21 16:30) Zgłoś naruszenie 62

    no i po wuj te wasze spacery, i tak rząd ma was daleko gdzieś. Zamiast wszyscy razem się złączyć i zrobić porządny kipisz, to tak co rusz to jakaś branża przyjedzie do warszawy, pozwiedza, pospaceruje i jak mieli jałmużnę to dalej ją mają. Tylko się ośmieszacie. Bawicie się jak dzieci w podchody a niby dorośli ludzie. Czyżby z czasem ludziom mózg się zmniejszał.

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2018-11-21 16:08) Zgłoś naruszenie 51

    Może my pracujący od 15 roku życia nie mając wolnych sobót i na trzy zmiany mając już przepracowane ponad 35 lat pracy kobiety i ponad 43 lata mężcztzni powinniśmy też zacząć iść na L 4 może wreście Pani minister , rząd całe PIS oraz Pan Prezydent docenią nas jako pracujących naj dłużej i wreście podejmą decyzje by mogliśmy przechodzić na emeryturę po tych latach a nie ze względu na ustawowy wiek ,czekamy na decyzję . Pozdrawiamy 35 lat pracy i 43 lat pracy .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2018-11-21 15:07) Zgłoś naruszenie 54

    Oczywiście każdy może zgłosić lekarzowi dramatyczny ból kręgosłupa, trudno subiektywne dolegliwości zanegować i tą metodą przeważnie można wyłudzić zwolnienie. Ale z kilku względów kolejny taki strajk nie przejdzie. Po pierwsze jeśli konkretna grupa zawodowa (np. nauczyciele) kolejny raz zacznie masowo szturmowac przychodnie i to jeszcze w konkretnym, znanym powszechnie terminie, wzbudzi to dużą czujność i presję na asertywne traktowanie w/w przez lekarzy. Po drugie ZUS nie mógł skontrolować zwolnień mundurowych, którzy świetnie o tym wiedzieli, ale będzie bardzo konsekwentnie sprawdzał kolejne grupy, o ile tylko są w systemie, dodatkowo zwiększając presję na lekarzy. Po trzecie, władza nie ugnie się przed strajkiem, jeśli za nim nie stoją twarde argumenty. Twardy argument to nie jest poczucie racji, tylko ciężkie problemy kadrowe i organizacyjne, których nie da się skutecznie rozwiązać. A puki co, w szkołach, urzędach i wielu innych instytucjach panuje przerost zatrudnienia. Ja sukcesu nie wróżę.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • koper(2018-11-22 08:51) Zgłoś naruszenie 50

    Władza po forach nie chodzi i nie wie, że urzędnik to też wyborca i to bardzo niezadowolony wyborca. W ostatnich wyborach masowo skreślił PO za to, że sami się bawili, ośmiorniczkami opychali, urzędników mieli za idiotów lub złodziej (vide Bieńkowska i jej 6 tys. złotych), a tym którzy rzeczywiście pracowali dla Państwa dali głodowe pensje. Obecnie podwyżki mają być, ale symboliczne i pochłonięte z naddatkiem przez podwyżki prądu, gazu i paliw płynnych. Nie tędy droga.

    Odpowiedz
  • Nauczyciele zapowiadają Strajk w czasie matur(2018-11-21 11:59) Zgłoś naruszenie 57

    I jak zapowiadają to tak ZAWSZE zrobią!!!! Bo Nauczyciele co rok potrafią Wywalczyć Swoje. Służby zpowiedziały L4 na 11go Listopada i tak zrobiły ..........i Swoje Wywalczyły. A Urzędasy???? - Urzędasy to CIENIASY bu ha ha ha.... Powiem wprost tak - jak nie masz Honoru i zapomoga Ci starcza na nędzne życie idź na Urzędasa. I tyle w temacie. Plecenie o Strajku to banał i żenada. Urzędas jaj nie miał i ich mieć nie będzie. Zapomnijcie o jakichkolwiek podwyżkach i nie podniecajcie się bo to nie ta Liga.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Podludzie chcą podwyżek????(2018-11-21 14:09) Zgłoś naruszenie 313

    To niesłychane co się porobiło !!!! Rozumiem Służby czy Lekarze!!!!! No Nauczyciele i Wykładowcy ale to to ...... też chce kasy? A niech Policja to wypałuje, a i żaden Lekarz niech L4 nie waży się wystawić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ela(2018-11-21 15:41) Zgłoś naruszenie 121

    Kolejna grupa,która terroryzuje rząd? Widać ,że niektórych boli obecny rząd ,który zabiera się za naprawianie różnych patologi,prawda?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • czytelnik(2018-11-22 09:41) Zgłoś naruszenie 12

    a kto się zajmie lekarzami, co takiezwolnienia "bo za mało płacą" wystawiają, czyżby to nie było przestępsrwo poświadczenie nieprawdy?

    Odpowiedz