Związki chcą, aby wszyscy, którzy do 1998 roku przepracowali chociaż jeden dzień w szkodliwych warunkach, przechodzili na wcześniejsze emerytury na starych zasadach.
ZMIANA PRAWA
Dzisiaj odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim, prawo do wcześniejszych emerytur może zachować około 775 tys. osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze. Świadczenia emerytalne będą mogły być liczone według tzw. starych zasad.
- Z takiej możliwości będą mogły skorzystać wszystkie osoby, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej przepracowały w takich warunkach chociaż jeden dzień - mówi Jan Guz, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, przewodniczący OPZZ.
Projekt ustawy zakłada utrzymanie dotychczasowych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. Ponadto projekt zakłada uchylenie przepisów zapowiadających wprowadzenie od 2009 roku emerytur pomostowych.
- Uchwalenie ustawy zmieniającej zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury nie może zahamować prac nad emeryturami pomostowymi. Będzie natomiast czas na przygotowanie dobrych rozwiązań - dodaje Jan Guz.
Projekt ustawy zakłada m.in. utworzenie w ZUS nowego rejestru zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Dane w nim zawarte będą jedyną podstawą do określenia stażu w szkodliwych warunkach. Do rejestru będą wpisywane nie tylko bieżące okresy zatrudnienia, ale także wcześniejsze lata na podstawie dokumentacji przedstawionej przez pracowników i pracodawców.
Stanowisko rządu wobec projektu obywatelskiego jest negatywne. Zdaniem premiera Donalda Tuska autorzy projektu zmierzają zachować obecne uprawnienia do wcześniejszych emerytur, likwidując ich charakter przejściowy. Dodatkowo autorzy projektu zaniżają koszty przyznania takich świadczeń. Według szacunków przygotowanych przez rząd, w 2014 roku trzeba będzie wydać na ten cel ponad 3 mld zł, a w 2020 roku kwota ta zwiększy się do prawie 8 mld zł. Zdaniem rządu, projekt ustawy będzie mieć także negatywne skutki dla rynku pracy. Wzrost liczby emerytur liczonych według obecnych zasad spowoduje konieczność m.in. zwiększenia składek na ubezpieczenia społeczne. Spowoduje to wzrost kosztów pracy oraz zwiększy liczbę osób pracujących na czarno. Ponadto wyższe wydatki na wcześniejsze emerytury pogłębią deficyt FUS.
Komentarze (1353)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeMam pytanie : czy PODZIAŁ społeczeństwa (przy tworzeniu ustawy o emeryturach) ze względu na rok urodzenia jest zgodny z Konstytucją naszego kraju?
Czy to się da zaskarżyć do Trybunału Konstutucyjnego?
z forumowiczów?
A co to właściwie są szczególne warunki czy szczególny charakter??????????????
Czy ci ludzie płacą wyższe składki??????????????????
Za pracę tylko i wyłącznie sprawiedliwa zapłata
A emerytura na równych dla wszystkich zasadach staż pracy 30 lat / K / 35 / M /
Jak długo mamy jeszcze utrzymywać żołnierzy, policjantów, górników, nauczycieli KRUS ???????????
Szanowna Pani
Jednak sie Pani myli, nigdy nie pracowalem za granica chociaz mialem kilka ciekawych propozycji. jestem z rocznika 1968 a pracuje od 18 roku zycia. wiec mam przepracowane 22 lata. w miedzyczasie zrobilem studia magisterskie zaocznie oraz studia dokotranckie tez zaocznie z ekonomii. za granice to sobie moge pojechac ale na wycieczke. zreszta nie trzeba wyjezdzac za granice zeby miec przyzwoite zarobki. Nigdy i nigdzie wczesniej nie wypowiadalem sie na ten temat. Pochodze z Opolskiego ale od kilkunastu lat mieszkam w warszawie.
Być moźe ktoś użył takiego samego nicku jak Pan, Jeśli twierdzi Pan, że przytoczone przezemnie fakty to nieprawda to przepraszam. Ja również pracuję od 18 roku życia. W międzyczasie kończyłam szkołę średnią, studia, urodziłam dziecko nie korzystając z urlopu wychowawczego. Mam przepracowanych 36 lat składkowych.Robiłam kilka rzeczy na raz jednocześnie pracując. Czy Pana zdaniem to mało? Zarobki kiedyś też miałam całkiem niezłe ale niestety listy płac zostały zniszczone bo tak dopuszczały przepisy i kapitał początkowy mam obliczony wg widzimisię zusu. Ale przyszedł czas kiedy mój wiek dla zakładu pracy przestał już być atrakcyjny i wtedy podwyżki zaczęły omijać mnie szerokim łukiem po prostu wiedziano, że nigdzie nie odejdę. Przecież z Panem może być w przyszłości tak samo. Dlaczego uważa Pan, że ja nie zasłużyłam na emeryturę? Naprawdę niczego nie dostałam za darmo, Za studia płaciłam sama. Pozdrawiam.
Zrobić dobrą ustawę tz .przyjrzeć się tym emerytom po 15 latach , mundurowym po 15 latach a niech to będzie 25lat życia+15lat pracy =40 lat życia czy może dla tych nie zorganizować przekwalifikowania a nawet nie i dalej praca w zawodzie czynnościach nie wymagających stresowania ,czy przy tych zawodach zkrótkim stażem emerytalnym nie robić wcześniej kursów na przkwalifikowanie i dalej praca w innym zawodzie nie wymagającym sprawności fizycznej ,bo umysłową każdy musi mieć pracując w każdym zawodzie i do 55 i do 60lat i pracując 30 i 35 lat
W państwie prawa powinno to być 35 lat pracy dla kobiety
----------------------------------- ---------------------------------------- ----------
40 lat pracy dla mężczyzny bez względu na wiek bo nie lata życia pracowały bezpośrednio na składki a lata zatrudnienia i odprowadzania składek.
I w tym kierunku powinny iść prace nad reformą ustawy emerytalnej.A tym czasem pozwólmy odchodzić kobietom na emerytury od 55lat i 30lat pracy ,mężczyzną od 60 tym bardziej że są to ludzie z długim stażem pracy i dotyczy to roczników 50.
Nie można dać emeryturę wcześniej za 20 lat pracy ,za 15 lat pracy czy były czasy że wystarczyło 5 lat pracy przed osiągnięciem 55lat przez k