Na koniec września stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 5,8 proc. - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podała, że liczba bezrobotnych spadła do ok. 950 tys. osób.

Minister przekazała te dane w porannej audycji na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Komentując dane Eurostatu o stopie bezrobocia w Polsce w sierpniu na poziomie 3,4 proc szefa MRPiPS wskazała, że Polska zajmuje drugie miejsce, razem z Niemcami.

"Przed nami są Czesi, ale jeszcze niedawno przed nami byli i Węgrzy i Malta. Mówiłam, że czekamy na podium, a teraz rzeczywiście jesteśmy w towarzystwie krajów, które są w czołówce najniższego bezrobocia" – powiedziała. Dodała, że powoduje to pewne problemy. "Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają. Ale mamy rynek pracownika i wreszcie rosnące wynagrodzenia" – powiedziała.

Szefowa MRPiPS mówiła, że zapoznała się z uwagami "Solidarności" ws. ograniczenia handlu. Zadeklarowała, że część uwag będzie uwzględniona w nowelizacji m.in. te dotyczące sklepów, które podają się za placówki pocztowe.