statystyki

Niania na studiach lub emeryturze i tak zapłaci składki

autor: Joanna Śliwińska27.09.2018, 19:00
niania, dziecko

Zawarcie ze studentką umowy o świadczenie usług nie w formie umowy uaktywniającej nie powoduje konieczności opłacania składek.źródło: ShutterStock

Chcielibyśmy legalnie zatrudnić nianię do opieki nad rocznym dzieckiem i zgłosić ją do ZUS. Czy jeśli zatrudnimy studentkę lub emerytkę, to też będziemy musieli zapłacić składki? Wiemy, że zatrudniając nianię, możemy skorzystać ze zniżek.

Owszem, zatrudniając nianię i zgłaszając ją do ZUS, można liczyć na częściowe sfinansowanie składek. Aby skorzystać z tej możliwości, należy zawrzeć określoną w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 umowę uaktywniającą. Dzięki temu ZUS opłaci składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Żłobek wykluczony

Jeśli niania otrzymuje wyższe wynagrodzenie, to składki od nadwyżki ponad 50 proc. minimalnego wynagrodzenia opłacane są przez zatrudniających rodziców. Niania może na swój wniosek podlegać także ubezpieczeniu chorobowemu. W takim przypadku składka nie jest współopłacana przez ZUS i zawsze będzie ją opłacał zatrudniający rodzic na zasadach określonych dla zleceniobiorców w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Składka na ubezpieczenie chorobowe będzie w całości potrącana z wynagrodzenia niani.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane