statystyki

Uprawa grzybów wyłączona z pracy sezonowej

autor: Michalina Topolewska25.09.2018, 17:00
W gospodarstwach rolnych zajmujących się hodowlą grzybów, ok. 60–70 proc. zatrudnionych to cudzoziemcy.

W gospodarstwach rolnych zajmujących się hodowlą grzybów, ok. 60–70 proc. zatrudnionych to cudzoziemcy.źródło: ShutterStock

 Pracodawcy będą mogli przyjmować obcokrajowców do pracy przy kwiatach i ogórkach w szklarniach na podstawie zezwolenia na pracę. Pozwoli im to zatrudniać ich przez okres dłuższy niż dziewięć miesięcy w roku.

Taką zmianę przynosi wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 7 września 2018 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz.U. poz. 1749). Dzięki nim łatwiej będzie zatrudniać obywateli państw trzecich w określonych rodzajach działalności gospodarczej. Od początku tego roku w przypadku prac wskazanych we wspomnianym rozporządzeniu zatrudnianie obcokrajowców jest możliwe wyłącznie na podstawie zezwolenia na pracę sezonową. Dokument jest wydawany przez powiatowy urząd pracy (PUP) i upoważnia do zatrudnienia przez dziewięć miesięcy w roku.

Wymienione w rozporządzeniu rodzaje działalności gospodarczej należą do branży rolniczej, ogrodniczej oraz turystycznej. W praktyce część z nich nie ma charakteru sezonowego, a zapotrzebowanie na pracowników występuje cały czas. Dotyczy to chociażby uprawy pieczarek, która odbywa się w zamkniętych obiektach, niezależnie od pory roku. A w gospodarstwach rolnych zajmujących się hodowlą grzybów, ok. 60–70 proc. zatrudnionych to cudzoziemcy. Przedsiębiorcom zależy więc na tym, aby mogli zatrudniać ich przez dłuższy okres, tym bardziej że specyfika uprawy pieczarek wymaga odpowiedniego przyuczenia i doświadczenia, czemu nie sprzyja częsta rotacja pracowników.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane