Turystyka medyczna to kolejna oferta prywatnych centrów medycznych. Jej ideą jest połączenie aktywnego wypoczynku z usługą zdrowotną. Pod tym względem rodzime sanatoria i uzdrowiska są szczególnie atrakcyjne dla zagranicznych klientów.
Polskie uzdrowiska oferują m.in. profesjonalną kadrę medyczną, wysoką jakość wykonywanych zabiegów oraz atrakcyjne ceny. Poza tym wciąż są tam wykonywane zabiegi lecznicze z wykorzystaniem naturalnych surowców, np. borowin, co nie jest np. praktykowane w Niemczech.

Zachęcające ceny

Pod względem liczby uzdrowisk Polska zajmuje siódme miejsce w Europie. Z tego też powodu do rodzimych sanatoriów i uzdrowisk coraz chętniej przyjeżdżają Niemcy, Skandynawowie, ale także Włosi i Francuzi.
Oprócz oferty sanatoryjnej, cudzoziemcy równie często korzystają w naszych klinikach z zabiegów stomatologicznych czy z zakresu chirurgii kosmetycznej. Dużą popularnością cieszą się również instytuty SPA czy ośrodki odnowy biologicznej. Głównym czynnikiem skłaniającym cudzoziemców do turystyki medycznej są przede wszystkim ceny. W Polsce pobyt w sanatorium jest co najmniej o 30-40 proc. tańszy niż np. w Niemczech. Podobnie jest w przypadku zabiegów dentystycznych.

Lista zabiegów

Jedną z placówek medycznych, gdzie osoby z innych krajów mogą poddać się zabiegom medycznych przy okazji pobytu w Polsce, jest Szpital Damiana.
Do najczęściej wykonywanych w placówce zabiegów, operacji i procedur dotyczących turystyki medycznej należą: kompleksowy przegląd stanu zdrowia (Health check-up), zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, operacje ortopedyczne (wszczepianie endoprotez), operacje okulistyczne (usuwanie zaćmy), operacje laryngologiczne (endoskopowe), zabiegi stomatologiczne (wszczepianie implantów).
Szpital Damiana umożliwia również rozliczenia bezgotówkowe dla pacjentów posiadających ubezpieczenia międzynarodowych firm ubezpieczeniowych (BUPA, PPP Healthcare, Allianz) oraz oferuje niskie ceny za wykonane zabiegi (nieprzekraczające 50 proc. cen w Europie Zachodniej).

Informacje w internecie

W internecie już pojawiły się profesjonalne portale, gdzie można znaleźć informacje dotyczące turystyki medycznej.
Jednym z nich jest portal informacyjny www.healthtourism.pl. Dzięki niemu można w prosty sposób wyszukać dane o firmach medycznych w Polsce oraz skojarzone z nimi informacje, np. o hotelach, ośrodkach agroturystycznych, wypożyczalniach samochodów itd. Kierowany jest przede wszystkim do potencjalnych pacjentów z zagranicy.
Na portalu znajdują się informacje w języku polskim, angielskim i niemieckim.